USA jsou co do počtu nakažených i obětí zemí nejvíce zasaženou pandemií na světě, ukazuje statistika CNN. Počet potvrzených případů nákazy tam dosáhl bezmála 640.000. Prezident Donald Trump na středeční tiskové konferenci řekl, že podle dat šíření nákazy v USA patrně dosáhlo vrcholu a dodal, že dnes představí nové pokyny ohledně znovuotevírání ekonomiky.

Jisté napětí mezi Washingtonem a Pekingem vyvolalo Trumpovo prohlášení, že se jeho vláda snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Čína s odkazem na prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že pro to neexistují žádné důkazy. Trump v úterý sdělil, že organizaci kvůli jejím údajným pročínským postojům a nezvládnutí pandemie pozastaví financování.

Na Slovensku ve středu přibylo 114 případů nakažených, tedy nejvíce od propuknutí pandemie. Dva lidé zemřeli, celkově tak počet obětí stoupl na osm. Počet provedených testů na koronavirus dosáhl nového maxima.

Ve Španělsku zemřelo za poslední den 551 lidí s nemocí covid-19, o den dříve oznámily úřady 523 nových úmrtí. Počet nakažených vzrostl za předchozí den o 5183, zhruba stejně jako o den dříve. Celkem se od konce ledna ve Španělsku potvrdilo 182.816 případů nákazy, z toho 19.130 lidí zemřelo a 74.797 nakažených se uzdravilo. V zemi také na nemoc covid-19 zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, bylo mu 70 let.

V Německu ve středu zemřelo 315 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce za poslední dny. Institut Roberta Kocha (RKI) registroval celkem 3569 úmrtí a 130.450 potvrzených infekcí.

Sdružení německých obchodníků kritizují středeční rozhodnutí politiků, podle něhož bude od příštího týdne možné otevřít jen obchody s plochou menší než 800 metrů čtverečních a všechny prodejny aut, kol či knih. Německý ministr dopravy Andreas Scheuer současně uvedl, že není spokojen s fungováním přeshraniční dopravy, a to především s Českem a Polskem, kde se kvůli opatřením proti šíření epidemie u hranic tvoří dlouhé kolony.

Evropská unie by měla urychleně přijít s robustním plánem na obnovu ekonomik. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu na úvod mimořádné plenární schůze, během níž budou schvalovat balíček návrhů Evropské komise určený na okamžitou pomoc zdravotnictví, zasaženým firmám či zranitelným lidem. Podle některých europoslanců by EU měla rychlými kroky odčinit své zaváhání z počátku šíření nákazy.

Rusko za posledních 24 hodin ohlásilo 3448 nově nakažených. Jde o další rekordní denní nárůst počtu případů nákazy, ve středu jich úřady registrovaly 3388. Celkově se v zemi již infikovalo 27.938 lidí, z nich 232 nákaze podlehlo. Rusko je podle ministra hospodářství Maxima Rešetnikova připraveno vynaložit na protikrizová opatření v ekonomice více než dva biliony rublů (671 miliard korun).

V Turecku se potvrdila nákaza u téměř 70.000 lidí, z toho 1518 zemřelo a 5674 se uzdravilo. Za poslední den přibylo 115 smrtelných případů, což je dosud největší denní nárůst obětí covid-19 v této zemi. Vláda na víkend chystá opět dvoudenní zákaz vycházení ve velké části země, včetně Istanbulu a Ankary, výjimku budou mít zemědělci.

Pevninská Čína dnes ohlásila 46 nových případů nákazy koronavirem, přičemž stejný počet oznámila i ve středu. Počet potvrzených případů nákazy tak stoupl na 82.341.