Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

COVID-19 se šíří v táboře pro migranty, řecké úřady nařídily karanténu

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Řecké úřady nařídily ode dneška dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od Atén, v němž žije na 2500 lidí. Stalo se tak poté, co se nejméně u 20 běženců z tohoto střediska potvrdila nákaza koronavirem. Informoval o tom dnes server Greek Reporter, který upozornil i na nebezpečí rozšíření nákazy na ostrovech v Egejském moři. Na ostrově Lesbos, kde se potvrdilo už šest případů nemoci COVID-19, žije v jednom z táborů pro migranty na 20.000 běženců.

Testy v uprchlickém středisku u Atén začali zdravotníci dělat poté, co se před několika dny potvrdil koronavirus u ženy z tohoto centra, která rodila v Aténách. Zatím není jasné, zda se nakazila v porodnici, či jinde.

Ode dneška je tak tábor u obce Ritsona uzavřen a přístupové cesty k němu hlídá policie. Běženci podle serveru Greek Reporter nesmí ven, ani aby si vyzvedli měsíční příspěvek, který dostávají od státu.

V Řecku žije nyní na 60.000 migrantů, z toho asi 40.000 na řeckých ostrovech v Egejském moři, kde jsou tábory mnohonásobně přeplněné. Nejhorší je stále situace v táboře Moria, kde žije na 20.000 lidí a případné rozšíření nákazy v tomto středisku úřady jen těžko zvládnou.

Doporučená opatření proti koronaviru, jako udržování bezpečné vzdálenosti či pravidelné mytí rukou, jsou v přeplněných táborech bez tekoucí vody nemožná, varovaly nevládní organizace.

Nevládní organizace i OSN dlouhodobě kritizují podmínky v uprchlických táborech na řeckých ostrovech a minulý měsíc znovu vyzvaly k přemístění běženců na řeckou pevninu do jiných uprchlických zařízení.

V Řecku se první případ nákazy koronavirem objevil koncem února. Od té doby registrují tamní úřady na 1420 potvrzených případů nákazy. Pět desítek z infikovaných zemřelo.

Řecká vláda už v předchozích týdnech přijala řadu opatření proti šíření nákazy, uzavřela školy a obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren a čerpacích stanic a omezila v zemi volný pohyb osob.

Nejnověji vydala vláda nařízení, že mezi povolené rekreační aktivity během nouzových opatření kvůli koronaviru nebude patřit plavání v moři, rybaření a vodní sporty jako windsurfing či plachtění. Úřady se totiž obávají, že s příchodem teplého počasí a Velikonoc vyrazí Řekové na pláže.

Na ostrovech, kde jsou tábory s migranty, vláda od minulého týdne zřizuje provizorní ambulance, které mají pomáhat s odhalováním nákazy mezi běženci.

Témata:  uprchlické tábory Řecko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy