reklama

Testy v uprchlickém středisku u Atén začali zdravotníci dělat poté, co se před několika dny potvrdil koronavirus u ženy z tohoto centra, která rodila v Aténách. Zatím není jasné, zda se nakazila v porodnici, či jinde.

Ode dneška je tak tábor u obce Ritsona uzavřen a přístupové cesty k němu hlídá policie. Běženci podle serveru Greek Reporter nesmí ven, ani aby si vyzvedli měsíční příspěvek, který dostávají od státu.

V Řecku žije nyní na 60.000 migrantů, z toho asi 40.000 na řeckých ostrovech v Egejském moři, kde jsou tábory mnohonásobně přeplněné. Nejhorší je stále situace v táboře Moria, kde žije na 20.000 lidí a případné rozšíření nákazy v tomto středisku úřady jen těžko zvládnou.

Doporučená opatření proti koronaviru, jako udržování bezpečné vzdálenosti či pravidelné mytí rukou, jsou v přeplněných táborech bez tekoucí vody nemožná, varovaly nevládní organizace.

Nevládní organizace i OSN dlouhodobě kritizují podmínky v uprchlických táborech na řeckých ostrovech a minulý měsíc znovu vyzvaly k přemístění běženců na řeckou pevninu do jiných uprchlických zařízení.

V Řecku se první případ nákazy koronavirem objevil koncem února. Od té doby registrují tamní úřady na 1420 potvrzených případů nákazy. Pět desítek z infikovaných zemřelo.

Řecká vláda už v předchozích týdnech přijala řadu opatření proti šíření nákazy, uzavřela školy a obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren a čerpacích stanic a omezila v zemi volný pohyb osob.

Nejnověji vydala vláda nařízení, že mezi povolené rekreační aktivity během nouzových opatření kvůli koronaviru nebude patřit plavání v moři, rybaření a vodní sporty jako windsurfing či plachtění. Úřady se totiž obávají, že s příchodem teplého počasí a Velikonoc vyrazí Řekové na pláže.

Na ostrovech, kde jsou tábory s migranty, vláda od minulého týdne zřizuje provizorní ambulance, které mají pomáhat s odhalováním nákazy mezi běženci.

reklama