Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

COVID-19 se šíří v táboře pro migranty, řecké úřady nařídily karanténu

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Řecké úřady nařídily ode dneška dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od Atén, v němž žije na 2500 lidí. Stalo se tak poté, co se nejméně u 20 běženců z tohoto střediska potvrdila nákaza koronavirem. Informoval o tom dnes server Greek Reporter, který upozornil i na nebezpečí rozšíření nákazy na ostrovech v Egejském moři. Na ostrově Lesbos, kde se potvrdilo už šest případů nemoci COVID-19, žije v jednom z táborů pro migranty na 20.000 běženců.

Testy v uprchlickém středisku u Atén začali zdravotníci dělat poté, co se před několika dny potvrdil koronavirus u ženy z tohoto centra, která rodila v Aténách. Zatím není jasné, zda se nakazila v porodnici, či jinde.

Ode dneška je tak tábor u obce Ritsona uzavřen a přístupové cesty k němu hlídá policie. Běženci podle serveru Greek Reporter nesmí ven, ani aby si vyzvedli měsíční příspěvek, který dostávají od státu.

V Řecku žije nyní na 60.000 migrantů, z toho asi 40.000 na řeckých ostrovech v Egejském moři, kde jsou tábory mnohonásobně přeplněné. Nejhorší je stále situace v táboře Moria, kde žije na 20.000 lidí a případné rozšíření nákazy v tomto středisku úřady jen těžko zvládnou.

Doporučená opatření proti koronaviru, jako udržování bezpečné vzdálenosti či pravidelné mytí rukou, jsou v přeplněných táborech bez tekoucí vody nemožná, varovaly nevládní organizace.

Nevládní organizace i OSN dlouhodobě kritizují podmínky v uprchlických táborech na řeckých ostrovech a minulý měsíc znovu vyzvaly k přemístění běženců na řeckou pevninu do jiných uprchlických zařízení.

V Řecku se první případ nákazy koronavirem objevil koncem února. Od té doby registrují tamní úřady na 1420 potvrzených případů nákazy. Pět desítek z infikovaných zemřelo.

Řecká vláda už v předchozích týdnech přijala řadu opatření proti šíření nákazy, uzavřela školy a obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren a čerpacích stanic a omezila v zemi volný pohyb osob.

Nejnověji vydala vláda nařízení, že mezi povolené rekreační aktivity během nouzových opatření kvůli koronaviru nebude patřit plavání v moři, rybaření a vodní sporty jako windsurfing či plachtění. Úřady se totiž obávají, že s příchodem teplého počasí a Velikonoc vyrazí Řekové na pláže.

Na ostrovech, kde jsou tábory s migranty, vláda od minulého týdne zřizuje provizorní ambulance, které mají pomáhat s odhalováním nákazy mezi běženci.

Témata:  uprchlické tábory Řecko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

4:10

Počasí o víkendu na přelomu listopadu a prosince. Jak bude za týden?

Příští týden přinese návrat podzimního počasí do Česka, které by mělo vydržet až do dalšího víkendu na přelomu měsíce. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy