Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po nedělní nehodě v centru Bratislavy zemřelo pět lidí, řidič byl opilý

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři lidé zemřeli na místě a podle dnešní informace policie v nemocnici později zraněním podlehla 21letá dívka.

Řidiči vozidla, které ve velké rychlosti narazilo do skupiny lidí, policisté naměřili 1,6 promile alkoholu, řekl novinářům policejní prezident Štefan Hamran. Policisté dnes informovali, že v případu zahájili stíhání kvůli usmrcení; pachateli hrozí až 12 let vězení. Český prezident Miloš Zeman zaslal kondolenční dopis hlavě slovenského státu Zuzaně Čaputové.

Řidiče, jenž byl ve voze spolu s opilým spolujezdcem, policie zadržela. Podle Hamrana vystupoval agresivně vůči policistům i zdravotníkům. S autem patrně výrazně překročil maximální povolenou rychlost. Šéf policie uvedl, že na místě nehody nejsou zřejmé stopy po brzdění.

Incident zachytila bezpečnostní kamera. Podle nahrávky, kterou zveřejnila slovenská média, auto narazilo do skupiny lidí ve vysoké rychlosti.

Ministr vnitra Roman Mikulec řekl, že mezi oběťmi jsou mladí lidé, někteří z nich podle něj měli měli dnes poprvé nastoupit na vysokou školu.

Záchranáři informovali, že kromě čtyř mrtvých na místě se při nehodě dalších šest osob zranilo, několik z nich bylo vážném stavu.

Slovenský trestní zákon v nejpřísnějším ustanovení předpokládá za usmrcení trest v rozmezí sedm až 12 let.

Dovolte, abych jménem svým i jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast Vám, jakož i rodinám pozůstalých po obětech této tragické události, napsal Zeman slovenské prezidentce Čaputové v dopisu, o kterém ČTK informoval slovenský prezidentský mluvčí Martin Strižinec.

Tragédie se stala kolem 22:30 na vytížené autobusové zastávce, ze které spoje MHD pokračují například na největší bratislavské sídliště Petržalka či do studentského městečka v Mlynské dolině. Zastávka se nachází u čtyřproudové silnice v mírné levotočivé zatáčce. Místo nehody a jeho bezprostřední okolí policie uzavřela.

Slovenská média informovala, že zadržený řidič je generálním sekretářem Deaflympijského výboru Slovenska, který se věnuje sportovním aktivitám sluchově postižených. Podle televize Markíza byl ve voze i jeho syn, který je zase kontrolorem ve zmíněné instituci, jež v minulosti vystupovala pod názvem Slovenská federace neslyšících sportovců.

Soustrast pozůstalým vyjádřili vrcholní slovenští politici. Premiér Eduard Heger stejně jako prezidentka Zuzana Čaputová zároveň zdůraznili že alkohol za volant nepatří.

Hamran řekl, že policie bude usilovat o zpřísnění postihů pro osoby řídící pod vlivem alkoholu. Řízení motorových vozidel s více než jedním promile alkoholu je v zemi trestným činem; provinilci ovšem podle dostupných informací obvykle nekončí ve vězení a z trestního řízení vyváznou s podmínkou nebo peněžitým trestem. Zatím není známo, zda policie bude nedělní případ posuzovat jako některý z přísněji trestaných skutků.

Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič v reakci na nehodu ohlásil, že navrhne, aby do budoucna propadlo ve prospěch státu vozidlo, u jehož řidiče se v krvi zjistí více než jedno promile alkoholu.

Témata:  SR Bratislava policie Slovensko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.