Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inaugurace Čaputové neproběhla hladce: Porušen protokol, hanlivé výkřiky z davu

Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
Foto: Národná rada Slovenskej republiky

Necelé tři hodiny po složení slibu dnes nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová symbolicky převzala Grassalkovichův palác v centru Bratislavy, sídlo hlavy slovenského státu. Atmosféra byla již uvolněnější než při polední slavnostní inauguraci, kvůli které se mimořádná schůze slovenského parlamentu uskutečnila v budově Reduta, kde se nachází Slovenská filharmonie. Čaputová pro dnešní den, kdy rtuť teploměrů v Bratislavě překročila 30 stupňů Celsia, zvolila šaty bleděmodré barvy od slovenského návrháře Borise Hanečky.

Na nádvoří prezidentského paláce Čaputovou přivítal její předchůdce ve funkci Andrej Kiska s chotí Martinou. O několika minut později již nová prezidentka sama absolvovala přehlídku čestné prezidentské stráže po rozvinutém červeném koberci. Vojáci na pozdrav nové hlavy státu odpověděli sborově "Svoboda a sláva, paní prezidentko". Poprvé v historii země tak použili ženský rod, protože Slovensko dosud ženu v nejvyšší státní funkci nemělo.

Ve svém novém působišti Čaputová odpoledne přivítala několik desítek seniorů, které pozvala na slavnostní oběd. Navázala tak na Kisku, jenž v den své inaugurace před pěti lety pozval do prezidentského paláce bezdomovce, seniory a lidi, kteří vyrůstali v dětských domovech.

Ještě před příchodem do úřadu se prezidentka, která je podle ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, zúčastnila v centru Bratislavy vojenské přehlídky. Následně se špalírem lidí pěšky vydala na ekumenickou pobožnost do nedaleké katedrály sv. Martina, která byla v někdejším Uhersku korunovačním kostelem. Většina přihlížejících Čaputové po cestě tleskala, z davu se ale místy ozvaly i výkřiky "hanba". Prezidentka si s mnoha občany podala ruku. Někteří příznivci první ženy v nejvyšším slovenském úřadu na sobě měli trička s nápisem "Zuzana Čaputová, moje prezidentka".

Pobožnost, na které také vystoupili s krátkými projevy zástupci registrovaných církví, vedl v katedrále bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, jenž je zároveň předsedou konference katolických biskupů. Ke katolické víře se na Slovensku hlásí většina obyvatel. Čaputovou, která je rozvedená, provázeli v katedrále její dvě dcery.

Vlastní inaugurace se neobešla bez protokolárního škobrtnutí: byť slovenská ústava předepisuje složení slibu v pravé poledne, Čaputová tak na slavnostní schůzi sněmovny učinila až o několika minut později. Důvodem byl delší projev předsedy parlamentu.

Ještě před inaugurací Čaputové se rozloučil s funkcí hlavy státu Kiska. Při odchodu z prezidentského paláce ho doprovázela jeho choť, která se oficiálního programu hlavy státu během pětiletého prezidentského mandátu až na výjimky nezúčastňovala a věnovala se rodině.

Témata:  Slovensko prezident Slovenska SR Bratislava Zuzana Čaputová

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.