Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další ukrajinská provokace. Putin se vyjádřil k situaci v ruské Kurské oblasti

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Kyjev z „další velké provokace“. Stalo se tak poté, co z Kurské oblasti u ukrajinských hranic přišly informace o ukrajinském průniku.

Zatímco v Kurské oblasti na území Ruské federace údajně probíhají boje mezi ukrajinskými a ruskými jednotkami, Putin obvinil Ukrajince z „další velké provokace“.  Pronesl to během schůze ruské Rady bezpečnosti, jak napsala britská stanice BBC. 

„Ukrajinští vojáci provádějí útoky na civilní objekty v Kurské oblasti,“ uvedl Putin. Podle svých slov se plánuje setkat s vedoucími ruských bezpečnostních složek. 

EuroZprávy.cz o bojích v Kurské oblasti informovaly už ve středu ráno. Ministerstvo obrany později upřesnilo že se na ruské území dostaly asi tři stovky ukrajinských vojáků, které podpořilo jedenáct tanků a přes dvě desítky obrněných vozidel. „Tisíce lidí opustily své domovy,“ prohlásily ruské úřady. 

Server Kyiv Independent s odvoláním na ruské úřady tvrdí, že během bojů zahynulo nejméně pět lidí a minimálně dvacet dalších bylo zraněno. Dostupné informace zatím hovoří o likvidaci jednoho moderního ruského vrtulníku Ka-52 a nejméně dvou tanků.

Na údajný ukrajinský průlom upozornil ruský vojenský bloger Rybar na sociální síti telegram. „V severozápadním úseku obsadily nepřátelské jednotky osady Mykolajevo-Daryino, Daryino a Sverdlikovo.“ napsal. 

Ukrajincům se údajně daří obsazovat pásmo kontroly okolo silnice a postupují směrem k předměstí Suja Gončarivka. „Napjatá situace zůstává v obci Olešňa - tam ruští vojáci svádějí urputné boje s početně silnějším nepřítelem v téměř úplném obklíčení,“ doplnil Rybar.

Kurská oblast leží na hranici s ukrajinskou Sumskou oblastí. Ta je každodenním terčem ruských útoků, zatímco ukrajinské síly oplácejí podobnou mincí. Letecké poplachy v pohraničních oblastech Ruské federace jsou také na denním pořádku.

Ruský prezident zahájil ničím neospravedlněnou invazi proti sousední Ukrajině dne 24. února 2022 a označil ji jako „speciální vojenskou operaci“. Této mantry se už třetím rokem drží všechna ruská média a tamní lídři. 

Ukrajinci podnikli několik protiofenzív, nejúspěšnější proběhla už na podzim v roce invaze. Ve středu ale zřejmě poprvé pronikli na území Ruska. 

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin Armáda Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 17:38

Poslankyně Taťána Malá skončila v nemocnici

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Taťána Malá byla hospitalizována v brněnské fakultní nemocnici. Politička v tamním zdravotnickém zařízení podle dostupných informací stráví celý víkend. O nečekané změně svých plánů sama informovala v sobotu odpoledne prostřednictvím příspěvku na sociální síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.