Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Demonstrace proti rasismu se šíří. Mnohde vypuklo násilí, v Austinu se střílelo

Black lives matter
Black lives matter
Foto: Pixabay

Týdny násilných střetů mezi federálními agenty a demonstranty v Portlandu v americkém státu Oregon přivedly zpět do ulic tisíce lidí a v sobotu večer se uskutečnily protestní pochody v ulicích několika amerických měst. Demonstrace proti rasismu, které začaly slábnout, tak dostaly nový impuls a rozšířily se i na demonstrace proti přítomnosti federálních agentů, upozornil list The New York Times.

Sobotní demonstraci v Seattlu ve státě Washington označila agentura Reuters za největší demonstraci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) za poslední týdny. 

V Seattlu na demonstraci dorazilo kolem pěti tisíc lidí. Při protestech někteří demonstranti rozbíjeli okna a podpálili budoucí nápravně výchovný ústav pro mladistvé. Policie nasadila slzný plyn a zábleskové granáty, aby dav rozehnala. Nejméně 45 demonstrantů bylo zatčeno a zraněno bylo několik civilistů i mužů zákona.

V Austinu se na pochod vydalo asi 100 protestujících. Zdejší protesty narušila střelba, při které přišla o život jedna osoba, píše Reuters. Podle záběrů zveřejněných na facebooku při pochodu zaznělo několik výstřelů. Místní policie a zdravotnická služba pak na twitteru uvedly, že při střelbě byla jedna osoba zabita, nikdo další nebyl zraněn. Podle prvních zpráv pachatel zastřelil osobu ve svém autě. Podezřelý byl zadržen, uvedla policie. Žádné další informace neposkytla s tím, že vyšetřování je na počátku.

BREAKING: There was a shooting in downtown Austin at the protest tonight. Someone opened fire on all of the #BlackLivesMatter protesters. I’m so numb right now, at least 10 of my friends are protesting and NONE of them have responded to my texts yet. pic.twitter.com/pXfwFA971A

— Sāvion For Texas (@Savion) July 26, 2020

Původně poklidný protest v Oaklandu se pozdě v noci přeměnil na násilný. Podle policie demonstranti zapálili soudní budovu, poškodili policejní stanici a napadli policisty. Demonstranti rozbíjeli okna, sprejovali budovy, házeli dělobuchy a na policisty mířili lasery, uvedla policie na twitteru. Požár v soudní budově se podle agentury AP podařilo rychle uhasit.

V Louisville se v sobotu sešla skupina silně ozbrojených černošských demonstrantů, kteří požadovali spravedlnost pro Breonnu Taylorovu, černošku zabitou v březnu policisty, kteří vtrhli do jejího bytu. Policisté se snažili několik desítek demonstrantů s poloautomatickými zbraněmi a brokovnicemi oddělit od menší ozbrojené skupiny jejich odpůrců.

Původním impulsem vlny protestů byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s nasazováním federálních složek při zajištění pořádku v amerických městech.

Na síle nabývají zejména demonstrace v Portlandu, nejlidnatějším městě státu Oregon, kde protesty trvají už skoro dva měsíce. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost tam před třemi týdny vyslalo federální síly.

Při protestu v Seattlu se objevil například transparent "Federální agenti, běžte domů" a lidé skandovali mimo jiné "Bez spravedlnosti není smíru". Jeden z demonstrantů, Michaud Savage, podle listu The New York Times prohlásil, že protest vyjadřuje nespokojenost s místními úřady a s nasazením federálních agentů v Portlandu.

Témata:  Black lives matter demonstrace v USA USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.