Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Syrské opoziční jednotky v Aleppu
Syrské opoziční jednotky v Aleppu
Foto: reprofoto twitter

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.

Povstání začalo na severu provincie Idlib, která byla poslední dlouhodobou baštou opozice vůči režimu. Povstalci rychle postupovali na sever a severozápad od Aleppa, druhého největšího syrského města, které Asadovy síly kontrolovaly od roku 2016. Do tří dnů od začátku ofenzivy povstalci vytlačili vládní jednotky z klíčových oblastí Aleppa.

Dne 29. listopadu se studenti začali evakuovat z Aleppské univerzity, když se povstalecké síly přiblížily k městu. O několik hodin později povstalci odstranili vlajku Asadova režimu u sochy Asadova zesnulého bratra. Následující den syrská armáda oznámila ústup z Aleppa, což znamenalo první velké vítězství povstalců.

Asadovy síly s podporou ruského letectva mezitím 2. prosince provedly útoky na město Idlib, při nichž zemřelo nejméně 25 lidí. Povstalci však pokračovali v postupu směrem k městu Hama, vzdálenému 120 km jižně od Aleppa.

Během několika dnů získali kontrolu nad klíčovými vojenskými základnami a 5. prosince dobyli samotné město Hama, kde osvobodili vězně z nechvalně známé věznice Hama.

Po vítězstvích v Aleppu a Hama zamířili povstalci k městu Homs, strategickému bodu spojujícímu Damašek s pobřežními provinciemi Latákie a Tartús, kde měl Asad stále podporu. Dne 7. prosince povstalci oznámili dobytí Homsu, čímž si otevřeli cestu k hlavnímu městu.

Damašek, sídlo prezidentského paláce, byl poslední velkou překážkou. Povstalci dorazili do města 8. prosince, přičemž bezpečnostní složky kladli jen minimální odpor. Videa kolující po internetu ukazují, jak lidé vstupují do prezidentského paláce v čtvrti Muhadžirín a strhávají plakáty Bašára al-Asada. Jiná videa zachycují obyvatele, kteří opouštějí ministerstvo financí s taškami.

Podle ruských médií se Asad s rodinou přesunul do Moskvy po vydání příkazu k pokojnému předání moci. Kreml potvrdil jeho příjezd a vyjádřil podporu přechodu k novému režimu.

Ofenziva ukončila více než padesátiletou vládu Asadovy rodiny, ale před Sýrií nyní stojí otázka, jak bude země spravována. Povstalci kontrolují hlavní města, ale země je roztříštěná a zůstává pod vlivem zahraničních mocností, včetně Ruska, Íránu, USA a Turecka.

Témata:  Sýrie

Související

Aktuálně se děje

11. prosince 2024 19:22

11. prosince 2024 12:54

Kyjev vpálil Kremlu do obličeje pád Asada. Mluví o neschopnosti

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí pád dlouholetého syrského prezidenta Bašára Asada poukazuje na neschopnost Ruska vést válku na dvou frontách a na jeho oslabení, což má vážné důsledky pro jeho vojenské a geopolitické ambice. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy