reklama

Na fotografiích, které zveřejnila agentura KCNA, mají členové Kimova doprovodu černé roušky, zatímco severokorejský vůdce nikoli. Kim podle agentury dohlížel na cvičení dělostřelectva a vyhodnocoval jeho připravenost k boji.

Severní Korea dosud nehlásila žádné případy nákazy koronavirem, přestože sousedí s Čínou a Jižní Koreou, což jsou koronavirem nepostiženější státy v Asii. Pchjongjang nicméně podle Reuters zavedl tvrdá karanténní opatření a ještě více posílil kontrolu hranic. Kim neměl roušku ani na cvičení v pondělí. Tehdy šlo o první raketové zkoušky KLDR za tři měsíce.

V pondělí z KLDR do Vladivostoku odcestovaly po karanténě desítky zahraničních diplomatů, kterým Pchjongjang nařídil měsíční karanténu a následně zákaz kontaktu s místními občany. Černínský palác uvedl, že čeští diplomaté v zemi zůstanou. Na ambasádě v Pchjongjangu podle ministerstva zahraničí pracují dva čeští diplomaté a další dva Češi jako administrativní pracovníci.

Severokorejský vůdce v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem loni v únoru v Hanoji.