Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Diplomatická roztržka graduje. Čína dala v odvetě zavřít strategický konzulát USA

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

Čína dnes nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu. Reagovala tak na obdobný krok USA, které tento týden rozhodly o uzavření čínského konzulátu v Houstonu, informovaly zahraniční tiskové agentury. Čínská vláda už dříve postup Washingtonu označila za provokaci a porušení mezinárodního práva. Dnes Spojené státy vyzvala k nápravě "chybného rozhodnutí".

Napětí mezi Pekingem a Washingtonem tak rozhodně nepolevuje, podle agentury AP jsou vzájemné vztahy nejméně přátelské za poslední desetiletí.

Bílý dům vyzval Čínu, aby řešila důvod, který vedl USA k opatření v Houstonu, a přestala s odvetnými kroky ve stylu oko za oko. "Nařídili jsem uzavřít generální konzulát v Houstonu, abychom ochránili americké duševní vlastnictví a soukromé informace Američanů. Vyzýváme čínskou komunistickou stranu, aby skoncovala s nepřátelskými akcemi," sdělil dnes mluvčí Národní bezpečnostní rady John Ullyot.

Mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin ve zdůvodnění čínského kroku řekl, že někteří zaměstnanci amerického konzulátu v Čcheng-tu se vměšovali do čínských vnitřních záležitostí, poškozovali čínské bezpečnostní zájmy a prováděli aktivity, které nebyly v souladu s jejich diplomatickým posláním. Konkrétní příklady těchto aktivit ale Wang neuvedl. Zrušení konzulátu v metropoli provincie S'-čchuan je "legitimní a nutnou reakcí na nerozumné jednání USA", dodal.

Bílý dům nařídil v úterý uzavřít do 72 hodin čínský konzulát v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se totiž podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu. Šéfredaktor listu Global Times, který vydává vládnoucí čínská komunistická strana, dnes na twitteru uvedl, že také americký konzulát v Čcheng-tu dostal lhůtu pro uzavření 72 hodin, tedy do pondělních 10:00 místního času (04:00 SELČ).

Peking dnes vyzval, aby Washington své "chybné rozhodnutí" o uzavření houstonského konzulátu změnil, a umožnil tak návrat k normálním bilaterálním vztahům. "Krok Spojených států vážně porušil mezinárodní právo, základní normy mezinárodních vztahů a čínsko-americkou konzulární úmluvu," míní čínská diplomacie.

Americký prezident Donald Trump přitom nevyloučil, že by se mohly po Houstonu uzavřít i čínské konzuláty v dalších městech. Podle amerických médií by mohl být na řadě zastupitelský úřad v San Francisku, kde se podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ukrývá čínská vědkyně obviněná u kalifornského federálního soudu ze zatajení svého spojení s čínskou armádou.

Spojené státy mají v pevninské Číně velvyslanectví v Pekingu a pět konzulátů: ve městech Šanghaj, Kuang-čou (Kanton), Šen-jang, Wu-chan a právě v Čcheng-tu. Další konzulát mají v Hongkongu. Zastupitelský úřad v Čcheng-tu, fungující od roku 1985, je považován za strategicky významný, neboť se nachází relativně blízko Tibetu. Podle agentury Reuters má téměř 200 zaměstnanců, z nichž 150 jsou místně najatí pracovníci. Kolik lidí je na konzulátu v současné době, není agentuře Reuters známo vzhledem k tomu, že během počátečního stadia koronavirové epidemie v Číně byl značný počet amerických diplomatů ze země evakuován.

Nařízením o uzavření konzulátu pokračují už několik měsíců trvající diplomatické roztržky, které pramení z celé řady témat včetně situace v Hongkongu nebo čínských nároků na zdroje v Jihočínském moři. USA v posledních týdnech zavádějí nové protičínské sankce, obvinily dva Číňany z krádeže obchodních tajemství pro vládu v Pekingu a tvrdě kritizují Čínu v souvislosti se šířením koronaviru. Dnes americká diplomacie vydala varování, podle nějž Američané v Číně čelí riziku svévolného zadržování.

Ještě v únoru přitom prezident Trump podle serveru Politico opakoval, že Čína v boji proti nákaze odvádí "velmi dobrou práci", a prohlásil, že vzájemné vztahy považuje za "velmi dobré". Nyní ovšem američtí činitelé včetně šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye označují čínskou vládu za ústřední zahraniční hrozbu pro USA.

"Současná situace mezi Čínou a Spojenými státy není něco, co by Čína viděla ráda. Veškerou zodpovědnost za to nesou Spojené státy," reagovala dnes čínská diplomacie.

Témata:  Čína USA Donald Trump diplomacie prezident USA

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy