reklama

Stiko, která je nezávislým poradním orgánem Institutu Roberta Kocha (RKI), německého úřadu pro potírání a prevenci chorob, ve čtvrtek oznámila, že plošnou imunizaci dětí nepodporuje. Vakcínu by ale podle komise měly dostat děti se zdravotními problémy.

Stiko uvedla, že kvůli nedostatku vědeckých podkladů o rizicích doporučuje očkovat jen děti ve věku 12 až 17 let, u kterých hrozí závažnější průběh covidu-19. Institut Zi následně spočítal, že v 83milionovém Německu se doporučení týká 402.000 dětí se zákonným pojištěním a dalších asi 50.000 dětí se soukromým pojištěním. "Po zohlednění státního a soukromého pojištění je v Německu asi 452.000 dětí, pro které je očkování vhodné," uvedl institut.

Zhruba polovina dětí v kategorii 12 až 17 let, na které se doporučení Stiko vztahuje, trpí astmatem. Mezi další zdravotní potíže, které Stiko zohledňuje, jsou cukrovka, problémy se srdcem, chronická bronchitida, Downův syndrom a obezita.

Doporučení Stiko je nezávazné a německý ministr zdravotnictví Jens Spahn již předem řekl, že konečné rozhodnutí bude na rodičích po konzultaci s lékařem. Očkování dětí je stejně jako v případě dospělých v Německu dobrovolné.

Jediná vakcína, která zatím v Evropské unii povolení pro děti od 12 let získala, je preparát společností Pfizer/BioNTech. O stejný souhlas EU usiluje i společnost Moderna.

Německo až do června očkovalo jen vybrané rizikové skupiny, především seniory, zdravotníky nebo učitele. Od tohoto pondělí je nabídka otevřená pro všechny, problémem je ale nedostatek vakcín, takže zájemci musí nadále čekat. Zatím v Německu nejméně jednu dávku dostalo zhruba 40 milionů lidí, polovina z nich již očkovací cyklus dokončila.

reklama