"Pozorujeme rostoucí počet mladých lidí, kteří se plaví přes Lamanšský průliv, aby požádali o azyl v Británii," říká Roger Gough, který stojí v čele rady hrabství Kent na jihozápadě Anglie. V této části země se nachází i Dover, který je hlavním vstupním přístavem pro lodní dopravu z kontinentu.

Zatímco v loňském roce se hrabství staralo o "230 až 250 mladých" migrantů, nyní se podle Gougha tento počet "téměř zdvojnásobil a blíží se 470". "A noví stále připlouvají," dodává.

Od konce roku 2018 se počet pokusů o překonání Lamanšského průlivu mezi Francií a Británií znásobil hned několikrát, a to navzdory nebezpečí, která z tohoto způsobu cesty vyplývají. V úžině je hustá doprava, silné mořské proudy i nízká teplota vody. V roce 2019 francouzské a britské úřady podle francouzské námořní prefektury zajistily v této oblasti 2758 migrantů, tedy čtyřikrát více než v roce 2018.

Pandemie tento trend jen posílila. Kvůli ní totiž ubylo nákladní dopravy, a migranti se tak pokoušejí překonat průliv na malých loďkách.

"Vídávali jsme mladé přijíždět v kamionech. To byla typická cesta," říká Gough. "Jak se zaváděla karanténní opatření v Evropě a snížil se objem nákladní dopravy, dostávají se do země na loďkách", dodává politik z Kentu.

Od okamžiku, kdy Británie 23. března zavedla celostátní karanténu, dorazilo podle britské agentury PA do země na malých loďkách nejméně tisíc migrantů. Jen 8. května jich připlulo nejméně 145. Od počátku tohoto roku francouzské bezpečnostní složky překazily 230 pokusů o překonání průlivu, z toho jen v dubnu 79.

"Novým faktorem od počátku karantény je počasí. Je totiž mnohem příznivější pro přeplouvání. Noci jsou klidné s trochou mlhy. Úspěšnost se tak zvýšila, zhruba z 60 na 80 procent. To nalákalo i migranty z Calais," říká François Guennoc, místopředseda organizace L'Auberge des migrants, která se stará o migranty žijící v okolí francouzského přístavního města Calais.

"Po vyhlášení karantény se uzavřely pláže, a migranti tak nepřímo získali výhodu, protože obyvatelé z pobřeží už nám nemohou nahlásit, když vidí, že se někdo pokouší průliv překonat," řekl AFP nejmenovaný francouzský policista, který se zabývá situací migrantů v Calais a okolí.

Podle Brita Gougha "jsou mladí lidé, kteří nyní přijíždějí, typicky chlapci mezi 16 a 17 lety", většinou Íránci, Iráčané nebo Afghánci. Goughovo hrabství má nyní nelehký úkol migranty přijímat a zároveň dodržovat pravidla bezpečných rozestupů přijatá v boji proti šíření koronaviru. Podle Gougha to přináší i dodatečný "finanční tlak".

Hrabství Kent, které mělo jen jedno azylové středisko, má nyní tři. Kromě 469 nezletilých migrantů, o které pečuje, je zodpovědné i za 932 mladých dospělých mezi 18 a 25 lety.

Mluvčí britského ministerstva vnitra na dotaz AFP zdůraznil, že "vláda bere blaho dětí bez doprovodu velice vážně a poskytuje finanční prostředky místním úřadům, včetně těch v Kentu".

Aby odradila migranty od přeplouvání Lamanšského průlivu, spolupracuje Británie s Francií a posílá zpět víc migrantů, kteří se o nebezpečnou cestu pokusí.