"Asi 200 lidí je bez střechy nad hlavou. Oheň vzplál v neděli večer při rvačce mezi žadateli o azyl," řekl Logothetis.

Nevládní organizace Samos Volunteers oznámila, že v táboře hořelo na dvou místech - nejprve vzplál prostor "za zdravotnickým zařízením" a pak se rozhořel další oheň, který zachvátil "mnoho obytných buněk a stanů".

Agentura AP s odvoláním na mluvčího místních hasičů uvedla, že v táboře vypukly nejméně dva požáry, oba mimo hlavní prostory střediska. Hořely provizorní přístřešky postavené v okolí přeplněného tábora.

zdroj: YouTube

Na ostrově Samos žije podle místních úřadů na 7200 běženců, z toho asi 6870 v táboře Vathy (s kapacitou asi 650 osob), kde požár vypukl. Podle nepotvrzených zpráv založili běženci požár ve snaze dostat se z přeplněného tábora, kde roste napětí i z obav kvůli nemoci covid-19.

V táborech na řeckých ostrovech jsou špatné hygienické podmínky a humanitární organizace opakovaně vyzývaly řeckou vládu, aby kvůli koronaviru migranty převezla jinam.

Na řeckých ostrovech v Egejském moři žije asi 40.000 migrantů, nákaza koronavirem se tam zatím nepotvrdila. Testy ale prokázaly nákazu minulý týden u 150 migrantů ubytovaných provizorně v hotelu ve městě Kranidi na poloostrově Peloponés a už dříve se koronavirus potvrdil v táborech Malakasa a Ritsona rovněž na řecké pevnině. V jedenáctimilionovém Řecku se zatím potvrdilo jen 2517 nakažených, z toho 134 lidí zemřelo.

V polovině dubna řecká vláda oznámila, že po Velikonocích, které byly v Řecku předminulý víkend, převeze během dvou týdnů na pevninu z přeplněných táborů na ostrovech v Egejském moři na 2380 migrantů - dvě stovky starších 60 let a 1730 chronicky nemocných. Tisícovka běženců, která měla odjet v sobotu z ostrova Lesbos, zatím čeká. Ministerstvo pro migraci v sobotu oznámilo, že přesun bude proveden v menších skupinách během příštích dní.