Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvacet procent vojáků zemřelo vinou vlastních spolubojovníků, přiznala izraelská armáda

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Foto: washingtonpost.com

Izraelská armáda v úterý uvedla, že dvacet procent jejích vojáků, kteří zahynuli během útoků v palestinském Pásmu Gazy, bylo zabito vinou vlastních spolubojovníků.

Server Times of Israel uvedl, že během izraelské pozemní ofenzívy proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás přišlo o život 105 izraelských vojáků, ale 20 z nich zahynulo v důsledku "útoku vlastních lidí".

13 vojáků zabili z důvodu chybné identifikace při náletech, ostřelování tanků a střelbě. Další byl obětí neúmyslného zásahu při střelbě spolubojovníka a dva přišli o život pro selhání zbraně. Dva vojáci zahynuli po srážce obrněným vozidlem a další dva zemřeli v důsledku zásahu střepinami střel vypálených izraelskými jednotkami.

Podle izraelské armády k nehodám s následkem smrti přispěl mimo jiné velký počet vojáků operujících v pásmu Gazy, problémy s komunikací mezi jednotlivými útvary či únava vojáků nebo ignorování armádních předpisů.

Armáda však ujistila, že probíhající boje v Pásmu Gazy, včetně případů střelby do vlastních řad, monitoruje a vyhodnocuje a získané poznatky se snaží rychle implementovat na bojištích.

Pozemní operace izraelské armády se zpočátku soustředila na severní část Pásma Gazy, ale od té doby se rozšířila i na jih této pobřežní enklávy. Velká část bojů se odehrává v hustě osídlených městech a vesnicích.

Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálil více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Témata:  Izrael Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy