Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemická situace v Šanghaji se zlepšuje, z domu mohou další čtyři miliony lidí

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

V čínské finanční metropoli Šanghaji uvolnily místní úřady koronavirová opatření pro další čtyři miliony lidí, ve městě s 25 miliony obyvatel tak může domovy opustit už téměř 12 milionů lidí. Stále ale nesmí opustit svou čtvrť a zakázána mají velká shromáždění. Provoz obnovily i některé továrny ve městě. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Uvolnění souvisí se zlepšující se epidemickou situací, počty nově odhalených nákaz koronavirem v Šanghaji už několik dní klesají a dnes se poprvé za skoro týdny dostaly pod 20.000.

V celé Číně zaznamenali za posledních 24 hodin 19.927 nových infekcí, z toho 18.902 připadá na Šanghaj. Ještě v pondělí bylo v Šanghaji potvrzeno 22.248 případů infekce, o den dříve to bylo 24.820.

Čína, kde byl virus SARS-CoV-2 na konci roku 2019 poprvé identifikován, hlásí relativně málo případů nákazy. Tamní úřady ale dál přistupují k epidemii s politikou nulové tolerance a nařizují přísné uzávěry.

Největší čínské město se kvůli šíření koronaviru začalo uzavírat po částech už 28. března, na celou Šanghaj úřady uzávěru rozšířily 5. dubna. Lidé, kteří mají pozitivní test na koronavirus, ač nemají příznaky, musí do karanténních středisek.

Uzávěra Šanghaje má závažný dopad na ekonomickou aktivitu nejen v tomto městě. V Šanghaji působí mnoho zahraničních firem a je tam největší čínský přístav.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy