reklama

U japonského pacienta se 3. ledna, kdy byl ještě ve Wu-chanu, objevila horečka a kašel. Do Japonska se vrátil 6. ledna a kvůli přetrvávání příznaků byl o čtyři dny později hospitalizován. Rentgen prokázal, že jde o zápal plic, a další testy pak, že je muž nakažen stejným virem jako pacienti ve Wu-chanu. Symptomy později ustoupily a muž byl z nemocnice propuštěn.

Pacient, který zemřel v Číně, patřil k těm nakaženým Číňanům, kteří pracovali nebo nakupovali na trhu s rybami a plody moře. Japonský pacient na tomto trhu nebyl. Tržiště ve Wu-Chun je z nařízení úřadů zavřené od 1. ledna.

Čínské úřady ohlásily, že nebezpečí přenosu viru mezi lidmi "není vyloučené, ale je velmi nízké".

Ve středu informovala Světová zdravotnická organizace, že nový typ zápalu plic byl diagnostikován u ženy pocházející z Wu-chanu po jejím příjezdu do Thajska. Ani tato pacientka na zmíněném tržišti nebyla.

Podle čínských úřadů virus šířící se ve Wu-chanu může u některých pacientů vést k velmi závažnému onemocnění. Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. SARS, což je akutní respirační syndrom, se v letech 2002-2003 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj v několika zemích a oblastech přes 700 lidí.