Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemie nemocí, jako jsou opičí neštovice, budou stále častější, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Epidemie onemocnění, jako jsou opičí neštovice a krvácivá horečka lassa, budou stále úpornější a častější. Na dnešní tiskové konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) to podle agentury Reuters uvedl ředitel WHO pro mimořádné situace Mike Ryan.

"Máme co do činění s dosti nestabilním rozhraním mezi zvířetem a člověkem," řekl Ryan. Změna klimatu přispívá k rychlým změnám počasí a zvířata i lidé mění své chování při hledání potravy. V důsledku toho se podle Ryana nemocemi, které obvykle kolují u zvířat, stále častěji nakazí lidé.

Za poslední týdny eviduje agentura OSN přes 550 případů opičích neštovic ve 30 zemích, které dosud nebyly téměř vůbec zasaženy, informovala agentura DPA. Údaje nezahrnují několik afrických zemí, kde se toto virové onemocnění v minulosti opakovaně vyskytovalo. V Česku dnes Státní zdravotní ústav potvrdil šestý případ opičích neštovic.

Nárůst počtu případů WHO vedle opičích neštovic pozoruje i u jiných nemocí živočišného původu - například horečky lassa nebo eboly. Za přenašeče viru opičích neštovic jsou považováni různí hlodavci a primáti. Ryan však uvedl, že se zdá, že nové infekce hlášené především ze západních zemí se přenášejí z člověka na člověka.

Témata:  opičí neštovice WHO

Související

Aktuálně se děje

4. května 2026 14:49

Britská královská rodina se rozroste. Král Karel III. je z novinky nadšený

Britská královská rodina se ještě letos opět početně rozroste. Těhotenství v pondělí oznámila princezna Eugenie, jedna z dcer bývalého prince Andrewa. Mladší z dvojice sester se těší už na třetího potomka.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy