Erdogan s Putinem hovořil po telefonu dnes a probírali poslední vývoj ve válce na Ukrajině. Podle tureckého listu Erdogan zopakoval, že Turecko je připraveno podílet se na mírovém řešení této války.

Turecká vláda se od samého začátku ruské invaze na Ukrajině, která trvá od letošního února, snaží hrát roli zprostředkovatele mezi Ukrajinou a Ruskem. Ankara pomáhá Ukrajině dodávkami zbraní, nepřipojila se ale k Západu v zavedení sankcí a s Moskvou nadále obchoduje. Podle turecké vlády sankce nejsou řešením a také by poškodily tureckou ekonomiku, která se už tak potýká zejména s bezprecedentní inflací.

Úspěšným výsledkem úsilí Turecka je dohoda, kterou podepsaly OSN, Turecko, Ukrajina a Rusko v červenci a která umožnila po měsících znovu vyplout lodím s obilím z ukrajinských přístavů. V Istanbulu bylo vytvořeno společné monitorovací centrum, které dohlíží na plnění podmínek této dohody. Ukrajina patří k hlavním světovým exportérům obilí a na těchto dodávkách jsou závislé některé chudší země v Africe a na Blízkém východě.

Turecko také v září přispělo k největší výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou od začátku ruské invaze. Ukrajině se ze zajetí podařilo dostat 215 lidí, mezi nimiž byli i někdejší obránci Mariupolu, včetně velitelů pluku Azov, kteří budou muset zůstat zřejmě do konce války v Turecku. Kyjev na oplátku propustil 55 ruských nebo proruských zajatců a Viktora Medvedčuka, vůdce zakázané proruské strany, který čelil obvinění z vlastizrady.