Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan varuje, že Švédsko nemá zcela jisté schválení svého vstupu do NATO

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Během návratu z cesty do Maďarska zdůraznil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že Švédsko nemá zcela jisté schválení svého vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Prohlášení učinil kvůli nedávným incidentům, kdy došlo ve švédské metropoli Stockholm k pálení koránů na protestních akcích.

Erdogan podotkl, že Turecko původně bránilo švédskému vstupu do NATO kvůli nedostatečnému úsilí v boji proti terorismu. Dnes ale podle Bloomberg naznačil, že schválení švédské žádosti v tureckém parlamentu může trvat neznámou dobu.

Turecký prezident zdůraznil, že je na švédských úřadech, aby se více zabývaly situací v ulicích Stockholmu, kde došlo k opakovaným útokům na korány a další posvátné předměty. Erdogan uvedl, že pokud tyto útoky budou pokračovat, měla by Švédsko být připraveno na možnost, že schválení žádosti o vstup do NATO nemusí být automatické.

Na summitu NATO ve Vilniusu v červenci bylo oznámeno, že turecký prezident Erdogan hodlá co nejdříve předložit švédskou žádost o vstup do aliance tureckému parlamentu a bude usilovat o její schválení. Nicméně Erdogan se v souvislosti s touto otázkou dnes nevyjádřil.

Turecký parlament by se měl sejít a začít projednávat ratifikaci švédské žádosti až po letních prázdninách v říjnu. Erdogan přitom na letošním summitu NATO podepsal protokol o schválení vstupu Švédska do Aliance, ale očekává, že USA, EU a Švédsko splní své závazky.

Pouze Turecko a Maďarsko z členských zemí aliance dosud neschválily žádost Švédska o vstup do NATO. Maďarská vláda ale nemá potřebu jednat o postoji k vstupu Švédska do NATO, protože je jasné, že ho podporuje. Uvedl to šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó během výjezdního jednání kabinetu v západomaďarské Sopronbánfalvě.

Szijjártóa na dotaz médií, zda se tato otázka řešila na kabinetní úrovni a zda se předpokládá, že ratifikace švédského vstupu do NATO proběhne v maďarském parlamentu v létě nebo na podzim.

"Maďarský postoj je jasný: Potřebujeme mír na Ukrajině co nejdříve, protože to je jediný způsob, jak ochránit lidské životy. Naše stanovisko k připojení Švédska k NATO je také jasné: Vláda podporuje toto připojení a předložila parlamentu návrh k této záležitosti již před mnoha měsíci. Dokončení ratifikačního procesu je pouze technickou záležitostí," napsal maďarský ministr zahraničí. Szijjártó to uvedl na svém facebookovém profilu před odletem na summit NATO ve Vilniusu.

Erdogan souhlasil, že už nebude vzdorovat vůči vstupu Švédska a předloží svému parlamentu ratifikaci co nejdříve. Novinářům to na tiskové konferenci ve Vilniusu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, píše Politico.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.