"Tato myšlenka výcvikové mise je stará. Probírali jsme ji ještě před tím, než válka začala," uvedl Borrell. Doufá, že na dnešním jednání ji ministři "dají zelenou". Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku dodal, že se bude jednat i o dalších dodávkách vojenského vybavení pro napadenou zemi.

O výcvikové misi při příchodu na jednání mluvili i další ministři členských zemí. Podle finského ministra obrany Anttiho Kaikkonena je potřeba hledat inovativní cesty, jak Ukrajině pomoci. Výcvikovou misi považuje za jednu z nich. Podobně se vyjádřil i švédský ministr Peter Hultqvist, který připomněl i diskuse o možnosti výroby zbraní pro Ukrajinu na územích některých členských států. O zapojení do tohoto programu usiluje i Česko.

Podle irského ministra obrany Simona Coveneye budou dnes zástupci evropských zemí diskutovat o podrobnostech výcvikové mise, jak by měla fungovat a na území kterých států. Jako hostitelská země se již ústy slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě přihlásilo Slovensko. Coveney připomněl, že některé země ukrajinské vojáky na svém území trénují. Nejaktivnější jsou v této oblasti v Evropě Polsko a Velká Británie, která ale není členem EU.

Skeptický ke společné výcvikové misi Evropské unie je lucemburský ministr obrany François Bausch. Novinářům řekl, že je potřeba hledat nejrychlejší cestu pomoci Ukrajině. "Musíme reagovat rychle. A možná (výcviková mise) na základě Evropské unie není nejrychlejší cestou," poznamenal s odkazem na možné řešení na bilaterální úrovni. Zvolit by se podle něj měla nejlepší cesta pro Ukrajinu, aby mohla vyhrát válku.

Situace na Ukrajině je podle Borrella velmi špatná. Šéf unijní diplomacie připomněl bombardování civilistů či špatné zacházení s válečnými vězni.

Podle předsedy Vojenského výboru Evropské unie Roberta Briegera ministři obrany proberou další možnosti EU, jak reagovat na ukrajinskou válku. Evropská unie má podle něj na svém území značné vojenské kapacity, musí ale sladit úsilí. Harmonizovat musí i nakládání s rozpočtem tak, aby se výdaje na vojenskou pomoc nezdvojovaly a podpora byla levnější. Poznamenal také, že úspěch Ukrajiny ve válce bude záležet na evropské podpoře.

Ministři obrany do Prahy přijeli v pondělí, kdy je čekalo neformální uvítání v Míčovně Pražského hradu. Hlavní část jednání je naplánována na dnešní dopoledne a odpoledne. Klíčovým tématem, které se bude prolínat celým setkáním, bude válka na Ukrajině a její dopady na bezpečnost členských zemí EU. Dále ministři projednají nedostatky v investicích EU do obrany. K zasedání se přes videotelefon připojí ukrajinský ministr Oleksij Reznikov.