reklama

"Dáváme dohromady balíček konkrétních sankcí, které budou mnohem silnější než ty z roku 2014," řekl novinářům Morawiecki po dvoudenním summitu s africkými zeměmi, před jehož začátkem evropští prezidenti a premiéři probírali napjatou situaci u ukrajinských hranic.

Navzdory tomu, že ruští představitelé hovoří o stahování jednotek z cvičení v oblasti u ukrajinských hranic, je EU stejně jako USA přesvědčena o trvající bezprostřední hrozbě útoku. Západní země v minulých dnech upozorňovaly na to, že Moskva bude hledat záminku k vojenskému zásahu na Ukrajině, dnes ruští představitelé opakovaně hovoří o svém velkém znepokojení z údajného prudkého nárůstu násilí na linii kontaktu mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty na východě země.

Diplomaté proto dolaďují podobu sankcí, které by se měly výrazně dotknout klíčových sektorů jako je energetika či bankovnictví a zasáhnout i desítky vysoce postavených činitelů.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve čtvrtek prohlásil, že je připraven sadu sankcí předložit, "jakmile to bude potřeba". Na načasování postihů však zatím evropské země podle neoficiálních vyjádření diplomatů nemají zcela jednotný názor. Zatímco například pobaltské státy či právě Polsko chtějí uvalit sankce v případě jakéhokoli porušování ukrajinské suverenity, například Maďarsko, jehož lídr Viktor Orbán je považován za spojence ruského prezidenta Vladimira Putina, nabádá ke zdrženlivosti.