Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU dává 500 milionů eur na podporu výroby munice v Evropě

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: bmvg.de

Evropská komise dnes učinila další krok ve snaze urychlit dodávky zbraní a raket na Ukrajinu. Unie dá na výrobu munice v Evropě celkem 500 milionů eur. Podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové tak dojde i k posílení vlastní obranyschopnosti sedmadvacítky.

Komise uvedla, že cílem opatření je zvýšení výrobní kapacity EU a vyřešení současného nedostatku munice a raket včetně jejich součástí. Podle unijního orgánu má dojít k posílení schopnosti obranného průmyslu členských států zajistit včasné dodávky střeliva a raket v Evropě.

"Ve světle návratu vysoce intenzivního konfliktu do Evropy je včasná dostupnost dostatečného množství těchto produktů rozhodující pro naši bezpečnost a naši pokračující pomoc Ukrajině," podotkla komise.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zopakovala, že unie plní slib podporovat Ukrajinu, která "heroicky odolává brutálnímu ruskému vetřelci", tak dlouho, jak to bude nutné.

"Stateční ukrajinští vojáci potřebují dostatek vojenského vybavení k obraně země. Proto zvyšujeme a zrychlujeme průmyslovou produkci munice v Evropě. Pomůže to dodat více munice Ukrajině na obranu obyvatel i nám na zesílení evropských obranných schopností," dodala von der Leyenová.

Témata:  EU Ursula von der Leyenová zbraně

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy