Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU dává 500 milionů eur na podporu výroby munice v Evropě

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: bmvg.de

Evropská komise dnes učinila další krok ve snaze urychlit dodávky zbraní a raket na Ukrajinu. Unie dá na výrobu munice v Evropě celkem 500 milionů eur. Podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové tak dojde i k posílení vlastní obranyschopnosti sedmadvacítky.

Komise uvedla, že cílem opatření je zvýšení výrobní kapacity EU a vyřešení současného nedostatku munice a raket včetně jejich součástí. Podle unijního orgánu má dojít k posílení schopnosti obranného průmyslu členských států zajistit včasné dodávky střeliva a raket v Evropě.

"Ve světle návratu vysoce intenzivního konfliktu do Evropy je včasná dostupnost dostatečného množství těchto produktů rozhodující pro naši bezpečnost a naši pokračující pomoc Ukrajině," podotkla komise.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zopakovala, že unie plní slib podporovat Ukrajinu, která "heroicky odolává brutálnímu ruskému vetřelci", tak dlouho, jak to bude nutné.

"Stateční ukrajinští vojáci potřebují dostatek vojenského vybavení k obraně země. Proto zvyšujeme a zrychlujeme průmyslovou produkci munice v Evropě. Pomůže to dodat více munice Ukrajině na obranu obyvatel i nám na zesílení evropských obranných schopností," dodala von der Leyenová.

Témata:  EU Ursula von der Leyenová zbraně

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.