Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU pod taktovkou Německa. Převzalo předsednictví, Merkelová pojede do Bruselu

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Vláda.cz

Německo dnes na půl roku převzalo předsednictví Evropské unie a chce především pomoci evropskému bloku zotavit se z panedemie covidu-19 a jejích hospodářských následků. Vedle rychlé shody na bezprecedentním záchranném fondu se Berlín hodlá snažit o postupný návrat unijních institucí k běžnému provozu. Kancléřka Angela Merkelová se za týden chystá navštívit dosud omezeně fungující Evropský parlament a do Bruselu se poté pod německou taktovkou postupně začnou opět sjíždět i ministři členských zemí.

Berlín sice hovoří o dalších prioritách jako je ochrana klimatu, dohoda s Británií či posílení role EU ve světě, následky koronavirové krize však budou hrát v jeho agendě hlavní roli. Merkelová by ráda přiměla další lídry členských zemí ke shodě na fondu obsahujícím podle návrhu Evropské komise 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun) již do konce července, což je podle některých unijních činitelů vzhledem k zásadním námitkám části zemí velmi nejistý cíl. Prezidenti a premiéři se k očekávanému jednání do Bruselu sjedou 17. července.

Um Mitternacht hat Deutschland für 6 Monate die EU-Ratspräsidentschaft übernommen. Das Brandenburger Tor erstrahlt mit Logo und Motto „Gemeinsam. Europa wieder stark machen“. #eu2020de https://t.co/8nIifFgSEr pic.twitter.com/Rtz5geKu9M

— Steffen Seibert (@RegSprecher) June 30, 2020

"Není to jistota, ale šance existuje," citoval dnes bruselský web Politico německého velvyslance při EU Michaela Clausse, podle něhož čeká Berlín velmi těžká práce jak před samotnou dohodou lídrů, tak při následném podrobném rozpracovávání dílčích částí návrhů na úrovni expertů a ministrů členských zemí.

Německo se podle něj chystá chopit své role velmi aktivně od samého počátku a postupně se hodlá vrátit k osobním jednáním, které kvůli šířící se nákaze na jaře nahradily videokonference. Mluvčí EP dnes oznámil, že Merkelová osobně představí europoslancům priority německého předsednictví na plenárním zasedání začínajícím příští středu. Parlament přitom v minulých měsících fungoval v omezeném režimu, na jednáních byla pouze malá část poslanců a i červencová plenární schůze bude kratší než obvykle.

Jako první zástupci vlád se za dva týdny sejdou v Bruselu ministři zahraničí, většina dalších ministerských jednání se ale tento měsíc ještě odehraje na dálku.

"Je tu stále spousta neznámých. Budeme muset reagovat pružně" připustil Clauss, že předsednictví bude bedlivě sledovat vývoj nákazy a v případě zhoršení situace se může vrátit k videokonferencím.

Bruselští diplomaté však obecně vkládají do předsednické role nejlidnatější země a zároveň nejsilnější ekonomiky velká očekávání. Podle řady z nich nemá současný předseda Evropské rady Charles Michel po únorovém krachu rozhovorů o rozpočtu silnou pozici a právě Merkelová posílená dohodou s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem by mohla k vyjednání shody na pokrizovém balíku výrazně pomoci.

Témata:  Německo EU Angela Merkelová

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.