Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU prodloužila platnost hospodářských sankcí proti Rusku do konce července

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie dnes o další půlrok prodloužila platnost hospodářských sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy zaměřené mimo jiné na obchod, energetiku či banky budou platit nejméně do konce července. Oznámila to Rada EU zastupující členské státy.

Evropský blok začal sankce přijímat od roku 2014 v reakci na povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, které Moskva zprvu podporovala pouze skrytě. Bezprecedentní šíři postihy získaly od loňského února, kdy se unie po ruské invazi na Ukrajinu rozhodla cíleně zasáhnout klíčová odvětví ruského hospodářství. Uvalila například sankce na největší banky, zakázala dovoz kritických surovin včetně uhlí či ropy tankery a přerušila s Ruskem letecké spojení.

EU se na prodloužení sankcí shodla jednomyslně, ačkoli maďarská vláda dává najevo, že s jejich pokračujícím uplatňováním není z ekonomických důvodů zcela spokojena. Podmínkou pro jejich zrušení je podle unie stažení ruských vojsk z Ukrajiny, k čemuž se Moskva podle svých dosavadních vyjádření nechystá.

Unie kromě hospodářských sankcí uplatňuje také individuální postihy vůči ruským politikům, armádním činitelům, oligarchům spojeným s Kremlem či firmám. Na seznamu je v současnosti přes 1200 lidí a více než stovka subjektů. Aktuální platnost těchto sankcí je do poloviny března, EU se ji však rovněž chystá o půl roku prodloužit.

Témata:  EU protiruské sankce Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.