Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurokomise uzavřela další kontrakt na vakcínu proti covidu, tentokrát s firmou CureVac

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská komise dnes schválila smlouvu na nákup vakcíny proti koronaviru vyvinuté německou společností CureVac. Kontrakt s již pátým výrobcem očkovacích látek má zemím Evropské unie v rámci společných nákupů zajistit až 405 milionů dávek, informovala unijní exekutiva. Vakcína by se podle odhadů společnosti mohla dočkat schvalování pro evropský trh v prvním čtvrtletí příštího roku.

Komise bude moci na základě smlouvy nakoupit 225 milionů dávek a získá předkupní právo na dalších 180 milionů. Díky společným nákupům budou mít přístup k očkovacím látkám všechny unijní země, z nichž zvláště ty menší by v případě samostatného vyjednávání mohly mít problém vakcínu v první fázi očekávaného velkého zájmu sehnat.

"Všechny členské státy získají vakcínu ve stejnou dobu, v množství odpovídajícím počtu obyvatel a za stejných podmínek," prohlásila k podepsanému kontraktu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

We announce a new agreement with the European pharmaceutical company CureVac, a few days after our contract with BioNTech and Pfizer.It provides for the initial purchase of 225 million doses on behalf of all EU countries. #StrongerTogether #HealthUnion

— European Commission ?? (@EU_Commission) November 17, 2020

Německá firma dostala v červenci na vývoj očkování proti covidu-19 úvěr 75 milionů eur (téměř dvě miliardy korun) od Evropské investiční banky. V současnosti vakcína zahajuje závěrečnou třetí fázi testování a vedení firmy odhaduje, že by schvalování pro evropský trh mohlo začít v prvním čtvrtletí 2021. Vakcína nepracuje s virem samotným, ale s jeho genetickou informací. Na podobném principu funguje i očkovací látka americké firmy Pfizer a německé společnosti BioNTech, jejichž vakcína má podle průběžné analýzy rozsáhlé klinické studie více než 90procentní účinnosti.

Právě kontrakt na nákup této vakcíny je mezi čtveřicí dalších smluv, které už komise v minulých týdnech a měsících schválila. EU by na jejich základě mohla celkem získat přes miliardu dávek. V nejbližší době by chtěl Brusel uzavřít i jednání o šesté vakcíně s americkou společností Moderna, jejíž očkovací látka má podle rozsáhlé studie účinnost 94,5 procenta.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Evropská komise (EK) Ursula von der Leyenová CureVac EU očkování

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 8:52

Zemřel Josef Černý (†85): Hokejista se v roce 1972 zapsal jedním krokem do dějin

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva o úmrtí Josefa Černého, jedné z největších hokejových legend Československa a sedminásobného mistra s brněnskou Kometou. Tento hokejista je historicky nejproduktivnějším hráčem brněnského klubu, který se stal jeho nejlepším střelcem a nahrávačem. V průběhu své kariéry odehrál 671 zápasů, během nichž vstřelil 405 gólů a připsal si 230 asistencí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.