reklama

Komise bude moci na základě smlouvy nakoupit 225 milionů dávek a získá předkupní právo na dalších 180 milionů. Díky společným nákupům budou mít přístup k očkovacím látkám všechny unijní země, z nichž zvláště ty menší by v případě samostatného vyjednávání mohly mít problém vakcínu v první fázi očekávaného velkého zájmu sehnat.

"Všechny členské státy získají vakcínu ve stejnou dobu, v množství odpovídajícím počtu obyvatel a za stejných podmínek," prohlásila k podepsanému kontraktu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Německá firma dostala v červenci na vývoj očkování proti covidu-19 úvěr 75 milionů eur (téměř dvě miliardy korun) od Evropské investiční banky. V současnosti vakcína zahajuje závěrečnou třetí fázi testování a vedení firmy odhaduje, že by schvalování pro evropský trh mohlo začít v prvním čtvrtletí 2021. Vakcína nepracuje s virem samotným, ale s jeho genetickou informací. Na podobném principu funguje i očkovací látka americké firmy Pfizer a německé společnosti BioNTech, jejichž vakcína má podle průběžné analýzy rozsáhlé klinické studie více než 90procentní účinnosti.

Právě kontrakt na nákup této vakcíny je mezi čtveřicí dalších smluv, které už komise v minulých týdnech a měsících schválila. EU by na jejich základě mohla celkem získat přes miliardu dávek. V nejbližší době by chtěl Brusel uzavřít i jednání o šesté vakcíně s americkou společností Moderna, jejíž očkovací látka má podle rozsáhlé studie účinnost 94,5 procenta.