Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurokomise uzavřela další kontrakt na vakcínu proti covidu, tentokrát s firmou CureVac

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská komise dnes schválila smlouvu na nákup vakcíny proti koronaviru vyvinuté německou společností CureVac. Kontrakt s již pátým výrobcem očkovacích látek má zemím Evropské unie v rámci společných nákupů zajistit až 405 milionů dávek, informovala unijní exekutiva. Vakcína by se podle odhadů společnosti mohla dočkat schvalování pro evropský trh v prvním čtvrtletí příštího roku.

Komise bude moci na základě smlouvy nakoupit 225 milionů dávek a získá předkupní právo na dalších 180 milionů. Díky společným nákupům budou mít přístup k očkovacím látkám všechny unijní země, z nichž zvláště ty menší by v případě samostatného vyjednávání mohly mít problém vakcínu v první fázi očekávaného velkého zájmu sehnat.

"Všechny členské státy získají vakcínu ve stejnou dobu, v množství odpovídajícím počtu obyvatel a za stejných podmínek," prohlásila k podepsanému kontraktu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

We announce a new agreement with the European pharmaceutical company CureVac, a few days after our contract with BioNTech and Pfizer.It provides for the initial purchase of 225 million doses on behalf of all EU countries. #StrongerTogether #HealthUnion

— European Commission ?? (@EU_Commission) November 17, 2020

Německá firma dostala v červenci na vývoj očkování proti covidu-19 úvěr 75 milionů eur (téměř dvě miliardy korun) od Evropské investiční banky. V současnosti vakcína zahajuje závěrečnou třetí fázi testování a vedení firmy odhaduje, že by schvalování pro evropský trh mohlo začít v prvním čtvrtletí 2021. Vakcína nepracuje s virem samotným, ale s jeho genetickou informací. Na podobném principu funguje i očkovací látka americké firmy Pfizer a německé společnosti BioNTech, jejichž vakcína má podle průběžné analýzy rozsáhlé klinické studie více než 90procentní účinnosti.

Právě kontrakt na nákup této vakcíny je mezi čtveřicí dalších smluv, které už komise v minulých týdnech a měsících schválila. EU by na jejich základě mohla celkem získat přes miliardu dávek. V nejbližší době by chtěl Brusel uzavřít i jednání o šesté vakcíně s americkou společností Moderna, jejíž očkovací látka má podle rozsáhlé studie účinnost 94,5 procenta.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Evropská komise (EK) Ursula von der Leyenová CureVac EU očkování

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:43

Ze zooparku zmizela kapybara. Okolnosti jsou velmi zvláštní

Majitelé zooparku v České Skalici v Královéhradeckém kraji od začátku probíhajícího týdne pátrají po ztracené kapybaře Fifince. Okolnosti případu jsou velmi zvláštní, protože chybí jakékoliv stopy, které by naznačovaly, že se zvíře vydalo na dobrodružství z vlastní vůle. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.