Právě EPPO dal v prosinci podnět, aby Kailiová a další řecká europoslankyně o imunitu přišly v rámci vyšetřování možného podvodu při vyplácení parlamentních asistentů.

Případ, v němž jsou Kailiová a její řecká kolegyně Maria Spyrakiová podezřelé ze zpronevěry veřejných prostředků, nijak nesouvisí s vyšetřováním belgických úřadů ohledně korupce v Evropském parlamentu. Kauza zvaná Qatargate kvůli podezření, že někteří současní a bývalí europoslanci a jejich blízcí za finanční i jiné výhody prosazovali v EP zájmy Kataru a také Maroka, způsobila velký rozruch. Policie zatkla Kailiovou v prosinci a nyní je bývalá místopředsedkyně zákonodárného sboru ve vazbě, o zbavení imunity v tomto případě úřady podle stávajících předpisů žádat nemusely, protože policisté zadrželi političku přímo při činu.

Nová pravidla ohledně imunity začnou platit ve středu, pro jejich změnu se vyslovila naprostá většina europoslanců - 610. Očekává se, že předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová nejspíš ještě během současného zasedání ve Štrasburku oznámí, že parlament v případě Kailiové a Spyrakiové zahajuje proceduru zbavení imunity, která trvá několik týdnů. Už v pondělí Metsolaová oznámila, že parlament bude rozhodovat také o imunitě belgického europoslance Marka Tarabelly a Itala Andrey Cozzolina. Tito příslušníci socialistické frakce jsou vyšetřovaní kvůli možnému zapojení do aféry Qatargate.