Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie hodlá pomoci uchazečům o členství z Balkánu

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu vystoupila na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě. Představila tam plán podpory zemí ze západního Balkánu, které se ucházejí o vstup do Evropské unie.

Podle von der Leyenové musí dojít k přiblížení regionu jednotnému unijnímu trhu, prohloubení ekonomické spolupráce, urychlení základních reforem a navýšení fondů určených na podporu zemí před vstupem do Evropské unie, shrnula politička čtyři základní pilíře plánu na twitteru.

"Konečně jsme si uvědomili, že nestačí čekat na naše přátele mimo Unii, aby se vydali naším směrem," řekla šéfka Evropské komise podle serveru Politico na konferenci. EU podle ní musí vnímat vlastní zodpovědnost za rozšíření sedmadvacítky o nové aspiranty.

Uchazečské země by měly s novou podporou urychlit justiční a protikorupční reformy. Von der Leyenová také považuje za možné, aby se zapojily do jednotného trhu v oblastech e-commerce a kyberbezpečnosti.

Albánský premiér Edi Rama, který mluvil hned po von der Leyenové, podle Politica ocenil nový závazek ze strany Bruselu. EU se opětovně zavázala k podpoře západního Balkánu poté, co Rusko napadlo Ukrajinu a její činitelé se tak začali obávat růstu vlivu Moskvy v regionu.

Témata:  Ursula von der Leyenová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.