Podle von der Leyenové musí dojít k přiblížení regionu jednotnému unijnímu trhu, prohloubení ekonomické spolupráce, urychlení základních reforem a navýšení fondů určených na podporu zemí před vstupem do Evropské unie, shrnula politička čtyři základní pilíře plánu na twitteru.

"Konečně jsme si uvědomili, že nestačí čekat na naše přátele mimo Unii, aby se vydali naším směrem," řekla šéfka Evropské komise podle serveru Politico na konferenci. EU podle ní musí vnímat vlastní zodpovědnost za rozšíření sedmadvacítky o nové aspiranty.

Uchazečské země by měly s novou podporou urychlit justiční a protikorupční reformy. Von der Leyenová také považuje za možné, aby se zapojily do jednotného trhu v oblastech e-commerce a kyberbezpečnosti.

Albánský premiér Edi Rama, který mluvil hned po von der Leyenové, podle Politica ocenil nový závazek ze strany Bruselu. EU se opětovně zavázala k podpoře západního Balkánu poté, co Rusko napadlo Ukrajinu a její činitelé se tak začali obávat růstu vlivu Moskvy v regionu.