Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie se dohodla na nových protiruských sankcích

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie se ve středu dohodla na třináctém balíku protiruských sankcí kvůli vojenské agresi proti Ukrajině. Kromě Moskvy jim budou čelit například i čínské firmy či jeden severokorejský politik, půjde o trest za poskytování vojenské pomoci Rusku.

O dohodě informovalo aktuální belgické předsednictví Rady EU na sociální síti X. Uvítala ji už také Evropská komise.

Podle TASR jde o jeden z nejširších sankčních balíků Evropské unie proti Rusku. Dnes by měla být zahájena oficiální procedura jeho zavedení, přičemž platný by měl být od soboty 24. února, na kterou připadá druhé výročí ruské invaze.

Dokument má obsahovat například omezení dovozu výrobků trojice čínských firem kvůli dodávkám materiálu pro ruskou armádu či sankce vůči severokorejskému ministrovi obrany Kchang Sun-namovi za poskytnutí raket Rusku.

EU také podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella plánuje přijetí nových protiruských sankcí kvůli pátečnímu úmrtí opozičního politika Alexeje Navalného. "Vyšleme zprávu o podpoře ruské opozici... na obou frontách, politické i vojenské, musíme pokračovat v naší podpoře Ukrajině i obyvatel Ruska, kteří chtějí žít ve svobodě," řekl vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku v pondělí.

Borrell chce, aby se po zesnulém politikovi jmenoval sankční režim. Sankcím by podle něj měly čelit osoby a instituce zodpovědné za úmrtí kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. "Nezapomeňte ale, kdo je za Navalného smrt skutečně zodpovědný," prohlásil, aniž by sám kohokoliv jmenoval.

Témata:  EU sankce Rusko Čína Severní Korea

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy