Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropský parlament schválil další ekonomickou pomoc Ukrajině

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci se počítá s poskytnutím 50 miliard eur (více než 1,2 bilionu korun) Ukrajině. Kyjev by měl během příštích čtyř let dostat 33 miliard eur formou půjček a dalších 17 miliard eur formou dotací.

S navýšením rozpočtu dnes vyjádřilo souhlas 499 europoslanců. Proti bylo 67 zákonodárců, 31 členů sboru se v hlasování zdrželo. Vyčlenění peněz Ukrajině, která už přes dva roky čelí ruské agresi, podpořilo dokonce 536 poslanců.

Souhlas parlamentu byl podmínkou pro navýšení rozpočtu pro období do roku 2027. Členské státy se shodly na navýšení víceletého finančního rámce o 65 miliard eur. Velkou část prostředků tvoří padesátimiliardová pomoc pro Ukrajinu. Další peníze půjdou na boj s nelegální migrací či společnou obranu.

Schválená pomoc Ukrajině byla vyjednána na nedávném mimořádném summitu EU v Bruselu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová mluvila o silném vzkazu pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Dohodu původně blokoval maďarský premiér Viktor Orbán.

Evropští lídři nakonec dokázali Orbána přesvědčit třemi dalšími podmínkami. Evropská komise předloží výroční zprávu o financování balíčku, na úrovni vedoucích představitelů se bude diskutovat o poskytování balíčku, a pokud to bude potřeba, za dva roky Evropská rada požádá Komisi o návrh revize nového rozpočtu podle poslední verze návrhu závěrů Evropské rady.

Témata:  Evropský parlament Ukrajina

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy