Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Favorité na příštího britského premiéra Sunak a Johnson spolu jednali

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson a exministr financí Rishi Sunak, kteří jsou označováni za možné rivaly v souboji o post předsedy Konzervativní strany a tím i budoucího premiéra, spolu v sobotu večer podle televize BBC a nedělníku Sunday Times jednali.

Obsah jejich rozhovoru nebyl zveřejněn, ale britská média spekulují o tom, že by se mohli domluvit, aby se vyhnuli rozkolu ve straně. Deník The Sunday Telegraph například naznačil, že by Sunak mohl Johnsonovi nabídnout místo v budoucím kabinetu.

V Británii se rozhořel souboj o křeslo premiéra poté, co na post ministerské předsedkyně ve čtvrtek rezignovala Liz Trussová. Kandidáti musejí do pondělního odpoledne získat podpis nejméně stovky konzervativních poslanců, pokud chtějí postoupit.

Laura Kuenssbergová z BBC uvedla, že Sunak a Johnson se setkali v sobotu večer, ale není si jistá, zda z toho budou zveřejněny nějaké závěry.

Sunak má podle propočtů BBC podporu 128 poslanců, včetně některých bývalých Johnsonových spojenců. Johnson, který se v sobotu s rodinou vrátil do Londýna z dovolené v Karibiku, si podle BBC zajistil podporu 53 poslanců, a je tak na druhém místě. Zdroje z Johnsonova okolí však tvrdí, že získal podporu stovky poslanců.

Po rezignaci Trussové po pouhých 45 dnech v čele vlády se objevila tři jména vážných uchazečů o převzetí vedení strany a vlády. Penny Mordauntová, která má v současném kabinetu na starosti koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně, jako jediná oficiálně oznámila, že chce kandidovat. Podle BBC má však podporu pouze 23 poslanců.

Mnoho konzervativních poslanců zatím žádného z možných kandidátů nepodpořilo. BBC uvádí, že si jí podařilo ověřit, jak hodlá hlasovat 204 z 357 konzervativních zákonodárců.

Pakliže podporu stovky konzervativních poslanců získá jediný kandidát, mohla by Británie mít nového premiéra už v pondělí. Pokud se tak nestane, bude následovat online hlasování členů Konzervativní strany, jehož výsledek bude oznámen v pátek.

Témata:  Rishi Sunak Boris Johnson

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:10

Advokátka se vzdala zastupování muže, který postřelil Fica

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy