Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FBI potvrdila, že se přiklání k teorii o úniku koronaviru z čínské laboratoře

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se již delší dobu domnívá, že pandemii covidu-19 pravděpodobně způsobil únik koronavirové nákazy z čínské laboratoře. V rozhovoru s televizí Fox News to řekl šéf FBI Chris Wray, aniž by naznačil, o jaké informace se stanovisko agentury opírá.

Podle amerických médií se aktuálně k teorii o laboratorní nehodě přiklání dvě složky federální vlády USA, zatímco čtyři ministerstva a panel zpravodajských služeb upřednostňují scénář s přirozeným přenosem nákazy ze zvířete na člověka.

Vyjádření Wraye představuje první veřejné potvrzení tajného stanoviska, k němuž FBI dospěl zřejmě už v roce 2021. Americká vláda tehdy oznámila, že jedna ze zpravodajských složek USA se "střední mírou jistoty" vyhodnotila, že první infekce člověka byla spojená s laboratoří. Do médií později unikla informace, že se jednalo o FBI.

"FBI už nějakou dobu soudí, že počátkem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní nehoda ve Wu-chanu," řekl v novém rozhovoru Wray s odkazem na čínské město, kde byly před více než třemi lety zaznamenány první případy covidu-19. "FBI má... agenty, specialisty, virology, mikrobiology a tak dále, kteří se zaměřují konkrétně na rizika spojená s biologickými hrozbami, což zahrnuje věci jako nové viry," pokračoval ředitel federální policie.

Jeho prohlášení přišlo poté, co americká média s odvoláním na své zdroje informovala, že k FBI se v této věci přidalo americké ministerstvo energetiky. To bylo dříve v otázce počátku pandemie nerozhodnuté, nyní údajně s "nízkou mírou jistoty" bere jako pravděpodobnější vysvětlení s únikem nákazy z laboratoře. Ani v tomto případě není známé, jaké informace k závěru vedly, ministerstvo nicméně v USA provozuje síť laboratoří včetně těch biologických.

Virové a jiné infekce v minulosti mnohokrát "přeskočily" do lidské populace ze zvířat a v případě koronaviru SARS-CoV-2 zpočátku dominovalo vysvětlení, že jeho šíření mezi lidmi začalo kontaktem člověka s nakaženým zvířetem. K tomu mohlo dojít na jistém wuchanském tržišti, kde se vyskytovala i živá zvířata, a s nímž jsou spojovány některé z prvních známých případů infekce. Někteří vědci jsou nicméně otevření teorii o laboratorním původu infekce, které nahrává skutečnost, že ve Wu-chanu sídlí dvě instituce zabývající se studiem infekčních onemocnění, z nichž jedna se nachází poblíž zmíněného tržiště.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2021 po vlastním vyšetřování označila únik koronaviru z laboratoře za velmi nepravděpodobný, posléze však vyzvala k dalšímu bádání a uvedla, že "všechny hypotézy zůstávají otevřené". Mezinárodnímu vyšetřování však není otevřená Čína, která spekulace o laboratorní nehodě odmítá jako protičínské pomluvy.

Témata:  FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) COVID-19 koronavirus Čína

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy