FDA se ke kroku rozhodl kvůli celkem 60 případům, v nichž se u pacientů po aplikaci látky objevily krevní sraženiny. U devíti z nich vedly až k úmrtí. Vakcínu nicméně dostaly v USA miliony lidí.

"Pokud je tu alternativa, která se zdá být podobně účinná v předcházení těžkého onemocnění covidu-19, tak bychom byli raději, kdyby si lidé zvolili tu," řekl Peter Marks, který vede oddělení FDA zabývající se očkovacími látkami.

Dodal však, že se případné vzácné zdravotní problémy objevují v prvních dvou týdnech po naočkování. "Takže pokud jste vakcínu dostali před šesti měsíci, můžete dnes večer v klidu spát s vědomím, že už to není problém," řekl.

U vakcíny od firmy J&J se v začátcích pandemie doufalo, že by mohla být zásadním nástrojem pro boj s koronavirem, jelikož byla původně jen jednodávková a její skladování bylo jednodušší než u dvoudávkových vakcín typu mRNA, které vyvinuly firmy Pfizer/BioNTech a Moderna.

Vakcína se však ukázala být méně účinná a brzy po jejím nasazení se začaly objevovat zprávy o možných vedlejších účincích, kvůli nimž americké úřady na čas očkování vakcínou pozastavily. Loni v prosinci pak americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) plošně doporučilo používání jiných vakcín.

Firma J&J se rovněž potýkala v začátcích výroby s problémy při výrobě v jedné ze svých továren v Baltimoru, kvůli čemuž musela dovážet miliony dávek do USA ze zahraničí.

Kromě rizika vzniku krevních sraženin se u vakcíny firmy J&J hovořilo rovněž o nebezpečí vzniku velmi vzácného neurologického onemocnění zvaného Guillain-Barrého syndrom (GBS), který způsobuje až ochrnutí svalstva.

V USA dostalo vakcínu od firmy J&J asi 17 milionů lidí, zatímco očkovacími látkami typu mRNA bylo naočkováno přes 200 milionů Američanů. V ČR se podalo necelých 413.000 injekcí s vakcínou J&J. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nadále očkování touto látkou umožňuje, na svých stránkách pouze upozorňuje na možnost vzniku krevních sraženin jako na velmi vzácný vedlejší účinek.