reklama

"Ke 4. srpnu lidé prchající z Ukrajiny v důsledku ruského vojenského útoku podali 35.074 žádostí o dočasnou ochranu," uvedla dnes v prohlášení Finská imigrační služba.

Aktuálně je v přijímacím systému zaregistrováno více než 37.000 lidí, což je bezprecedentní počet. V roce 2015, tedy v době takzvané migrační krize, počet žádostí o azyl ve Finsku dosáhl 32.000, což byl dosavadní rekord.

"Třetina těch, kteří utíkají z Ukrajiny, jsou děti," uvedla imigrační služba, která letos zatím vyřídila 33.480 žádostí o azyl, takže 95 procent žadatelů už dostalo odpověď. Ta byla v 33.231 případech pozitivní a jen procento odpovědí bylo zamítavých.

"Žadatelé, kteří dostali zápornou odpověď, jsou občané pocházející z jiných zemí než Ukrajina," uvedla imigrační služba.

Každý člověk má ve Finsku okamžitě po zaregistrování své žádosti o dočasnou ochranu právo na práci. Podle posledních statistik Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v evropských zemích registrováno více než 6,3 milionu uprchlíků z Ukrajiny. V České republice dosud dostalo dočasné vízum 407.528 ukrajinských uprchlíků.