Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.
„Ano, soustředíme se na dekarbonizaci a zrychlení přechodu, ale v jádru vytváříme vizi růstu, pracovních míst a spravedlivého přínosu z investic,“ řekl Levine.
Ačkoli se očekává, že klimatický skeptik Donald Trump převezme v lednu úřad, Levine vyjádřil přesvědčení, že soukromý sektor bude i nadále prosazovat poptávku po technologiích bez uhlíkových emisí. „Revoluce čisté energie je zde a opravdu ji nelze zastavit,“ prohlásil.
Bidenova administrativa významně rozšířila pobídky pro obnovitelné zdroje energie a elektrická vozidla, ačkoli během jejího působení také vzrostla produkce ropy a plynu na rekordní úroveň. Na otázku ohledně této produkce Levine odpověděl: „Pokud dokážeme snížit náklady a ekonomicky zhodnotit investice do čisté energie a zmírnění dopadů, trh a podniky se tomuto trendu přizpůsobí.“
Během klimatické konference COP29 se objevují i otázky, zda USA předloží nový plán dekarbonizace. Podle Politico je pravděpodobné, že závazek bude brzy oznámen. Předložit nové plány však budou Spojené státy muset do února, tedy krátce po nástupu Trumpa do úřadu. Nový prezident slíbil rychlé vystoupení USA z Pařížské dohody, což vyvolává obavy a tlak na rychlé předložení nového závazku.
Konference COP29, která se koná v Ázerbájdžánu, se však potýká s jiným, nečekaným problémem – extrémně vysokými cenami stravování. Delegáti, kteří potřebují po dlouhých jednáních občerstvení, musí zaplatit 10 dolarů za kávu s rostlinným mlékem nebo 3,50 dolaru za espresso. Malý džus z grapefruitu stojí 11 dolarů, a toasty či sendviče začínají na cenách kolem 9,50 dolaru. Pro srovnání, v Baku lze pořídit celé jídlo za méně než 10 dolarů.
Tyto přemrštěné ceny, které někteří považují za „výsměšné“, zvláště dopadají na delegace z méně bohatých zemí. Mnohé z nich si kvůli vysokým nákladům mohou dovolit pouze několik málo zástupců, čímž se jejich hlas v jednáních oslabuje. Sandra Guzman z Mexika upozornila, že „pro jeden hloupý sendvič zaplatíme stejně, co jsme jinde platili za celý týden.“
Někteří delegáti kvůli cenám začali improvizovat. Delegátka z tichomořského ostrova se například spokojila s instantními nudlemi, které si zalila teplou vodou z fontány, poté co předchozí den za stravování zaplatila 33 dolarů. Dokonce i zástupci z bohatších zemí si stěžují na nehorázné ceny. Jeden americký delegát například uvedl, že zaplatil 15 dolarů za obyčejný sendvič.
Novinář z Ázerbájdžánu Oruj Alasgarov zjistil, že kvůli cenám zuří mnoho účastníků konference. Na COP27 v Egyptě vedly podobné stížnosti k polovičním slevám na nápoje a levnějším možnostem občerstvení.
Související
15. listopadu 2024 11:57
15. listopadu 2024 9:53
15. listopadu 2024 9:26
14. listopadu 2024 12:52
14. listopadu 2024 12:07