Francie v nadcházejících týdnech dodá na Ukrajinu radary a systémy protivzdušné obrany, které jí pomohou bránit se proti útokům ruských bezpilotních letounů. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s televizí France 2. Dodal, že Francie posílá vojenskou pomoc Ukrajině, ale nechává si vybavení i pro vlastní obranu. Jako příklad uvedl plánované posílení jednotek na východním křídle NATO.
"Dění na Ukrajině se týká i Francie, protože válka zuří na našem kontinentu, je útokem na hodnoty a také proto, že Rusko je stejně jako Francie jadernou mocností," řekl Macron. Vlastnictví jaderných zbraní podle něj přináší odpovědnost a francouzský prezident uvedl, že o tom opakovaně hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Macron řekl, že Francie Ukrajině pomáhá vzdorovat a vytvářet podmínky k tomu, aby obě strany mohly zasednout k jednacímu stolu a dohodnout se na ukončení bojů. Jednání jsou podle něj nevyhnutelná a mezinárodní komunita bude garantem jednání. "Je to v zájmu hrdinných Ukrajinců i dlouhodobé stability a bezpečnosti kontinentu," dodal Macron.
Francouzský prezident rovněž uvedl, že Bělorusko je křehké a jeho prezident Alexandr Lukašenko se svým angažmá ve válce na Ukrajině staví proti názoru velké části obyvatelstva své vlastní země. "Bělorusko může za své kroky čekat další sankce," řekl šéf Elysejského paláce. Bělorusko se do války přímo nezapojilo, ale poskytlo své území a letecké základny k ruské agresi vůči Ukrajině.
Macron také poděkoval novinářům, kteří podle něj kvalitně a obětavě informují o dění na Ukrajině. Zmínil také stále častější hybridní formy boje, jako jsou útoky na plynovod nebo výbuch na Kerčském mostu.
Ve druhé části nového formátu zpravodajského pořadu stanice France 2 se prezident věnoval domácím politickým tématům, zejména nedostatku pohonných hmot a problémům, které to vyvolalo. Macron poskytuje rozhovory médiím poměrně výjimečně.
Spojenci dodají Ukrajině další zbraně, i pro zimní ofenzivu, řekl Austin
Země Severoatlantické aliance a další spojenci dnes potvrdili, že jsou připraveni dodávat Ukrajině další zbraně k obraně proti stupňující se ruské agresi. Během jednání kontaktní skupiny vedené Spojenými státy řada zemí slíbila nejrychlejší možné dodávky protivzdušných systémů, dělostřelecké techniky či dalších zbraní, které se Kyjevu nedostávají. Po schůzce zástupců pěti desítek zemí v bruselském sídle NATO to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin, který očekává pokračování úspěšné ukrajinské protiofenzivy i v nadcházejících obtížných zimních měsících.
Zástupci zemí podporujících Ukrajinu se sešli v době, kdy Rusko sáhlo k největší eskalaci od únorového začátku války. Ruské vzdušné útoky od začátku týdne zabily na Ukrajině na dvě desítky civilistů a vyřadily z provozu část energetické sítě. Vláda v Kyjevě, kterou na dnešním zasedání zastupoval ministr obrany Oleksij Reznikov, spojence požádala o rychlé dodávky zbraní, zejména systémů protivzdušné obrany.
Podle Austina dnes zástupci řady zemí slíbili, že potřebnou vojenskou techniku dodají co nejrychleji. Americký ministr zmínil dodávky systémů IRIS-T od Německa, jehož první kus již Kyjev dostal a další tři pošle Berlín v příštím roce.
Německé ministerstvo obrany kromě toho dnes sdělilo, že v nadcházejících týdnech do napadané země vyšle další houfnice PzH 2000 a raketomety MARS II. Nizozemsko zase dnes oznámilo, že dodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany v hodnotě 15 milionů eur (368 milionů Kč). Kanada věnuje Ukrajině obrněná vozidla, munici pro houfnice, komunikační vybavení, kamery do bezpilotních letounů a zimní oblečení za 47 milionů kanadských dolarů (863 milionů korun), oznámila kanadská ministryně obrany Anita Anandová. Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že Francie v nadcházejících týdnech dodá na Ukrajinu radary a systémy protivzdušné obrany, které jí pomohou bránit se proti útokům ruských bezpilotních letounů.
"Očekávám, že Ukrajina bude činit vše, co je v jejích silách, aby i během zimy znovudobývala své území," řekl Austin, který ocenil územní zisky, kterých ukrajinská armáda dosahuje navzdory ruskému bombardování. Spojenci podle něho budou pomoc poskytovat tak dlouho, jak to bude nutné.
Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley sdělil, že Západ může Ukrajině poskytnout integrovaný systém protivzdušné obrany. "Tedy takový, který nekontroluje celý ukrajinský vzdušný prostor, ale je určen ke kontrole hlavních cílů, které Ukrajina potřebuje ochránit," sdělil podle agentury AP Milley. "Zahrnoval by systémy krátkého, středního a dlouhého dosahu, které jsou schopny vypálit střely ve všech výškách," dodal Milley.
Na jednání kontaktní skupiny navázala pracovní večeře aliančních ministrů. Během ní by se vedle pomoci Ukrajině měli ministři věnovat i posílení ochrany NATO včetně kritické infrastruktury.
Témata: Emmanuel Macron, Francie, Ukrajina
Související
6. listopadu 2024 11:52
9. října 2024 5:46
1. září 2024 9:29
27. srpna 2024 10:45
18. srpna 2024 15:37