reklama

S odkazem na nejmenované zdroje seznámené se situací o tom informovala americká média. Jamesová dnes přitom oznámila, že vzdává své snahy o zisk guvernérského křesla v New Yorku a namísto toho bude usilovat o další mandát ve své současné pozici, aby "dokončila svou práci".

Jamesová i manhattanský prokurátor Cyrus Vance již několik let vedou vyšetřování Trumpovy firmy, která podle nich manipulovala s cenami svých nemovitostí, aby si buď zajistila výhodné půjčky od bank, nebo aby se vyhnula placení daní.

V kauze již úřady stíhají dlouholetého finančního šéfa organizace Allena Weisselberga, který před soudem řekl, že se cítí nevinen. Samotný Trump žádným obviněním zatím nečelí a o vyšetřování říká, že je politicky motivované. Podle amerických médií chce Jamesová dostat Trumpa k výpovědi 7. ledna.

Jamesová v říjnu oznámila, že bude za demokraty kandidovat na guvernérku New Yorku. Média ji přitom považovala za velmi nadějnou kandidátku a jednu z hlavních soupeřek nynější guvernérky Kathy Hochulové. Ta se ujala funkce před několika měsíci po rezignaci dlouholetého guvernéra Andrewa Cuoma, který odstoupil ve světle obvinění od řady žen ze sexuálního obtěžování. Kauzu vyšetřovala právě Jamesová.

"Došla jsem k závěru, že musím pokračovat ve své práci generální prokurátorky," uvedla dnes Jamesová v prohlášení. "Stále běží řada důležitých vyšetřování a soudních procesů, a mám v úmyslu dokončit svou práci. Ucházím se o znovuzvolení, abych dodělala to, kvůli čemu si mě Newyorčané zvolili," dodala.

List The Guardian připomíná, že Jamesová kromě mediálně proslulých kauz vedla rovněž řadu sporů s velkými farmaceutickými firmami, lékárnami a distributory léčiv, jež chtěla dohnat k odpovědnosti za jejich roli v nynější opioidové krizi. Zahájila například stíhání čelných představitelů rodiny Sacklerových, vlastníků firmy Purdue Pharma, jež vyrábí přípravek proti bolesti OxyContin. Ten se stal nechvalně proslulým kvůli významné roli ve vlně závislostí z posledních let, která stála život statisíce Američanů.