reklama

"Příměří by mělo zahrnovat úplný klid zbraní a umožnit přísun humanitární pomoci všude do Pásma Gazy," uvedl Abú Ubajdá, mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu, v hlasové nahrávce zveřejněné na kanálu skupiny na platformě Telegram.

Zároveň obvinil Izrael z "otálení a vyhýbání se" dohodě. "Minulý týden zde bylo úsilí ze strany katarských bratrů o propuštění ženy a děti z řad nepřátelských zajatců výměnou za 200 palestinských dětí a 75 žen zadržovaných nepřítelem," uvedl dále Abú Ubajdá.

Palestinské militantní hnutí ale následně oznámilo, že pozastavuje jednání o propuštění rukojmí, které zadržuje v Pásmu Gazy od útoku na Izrael ze 7. října. Tento krok hnutí odůvodnilo izraelským bombardováním nemocnice Al Shifa v Gaze.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dříve naznačil, že "by mohlo dojít" k dohodě s hnutím Hamás o propuštění rukojmí. Nejmenovaný představitel Spojených států potvrdil, že možná dohoda o propuštění rukojmí, o které se v současnosti jedná, se týká výměny 80 žen a dětí za palestinské ženy a teenagery, které zadržuje Izrael. USA podle něj hledají i jiné možnosti a není jisté, jestli některá z nich bude úspěšná.

Pozastavení jednání ze strany Hamásu přišlo pár hodin poté, co izraelský nálet zničil kardiologické oddělení nemocnice Al Shifa, největšího zdravotnického zařízení v Pásmu Gazy. V okolí nemocnice zároveň probíhaly obtížné boje.