Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás odložil propuštění rukojmích kvůli údajným potížím s humanitární pomocí

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Vojenské křídlo Hamásu oznámilo odložení druhé výměny rukojmích za palestinské vězně. Izrael podle radikálů nedodržuje podmínky dohody o čtyřdenním příměří, které začalo v pátek, protože údajně neumožňuje kamionům s humanitární pomocí se dostat na sever Pásma Gazy.

Vojenské křídlo hnutí prohlásilo, že odkládá propuštění rukojmích do té doby, než se Izrael začne řídit podmínkami dohody o příměří a umožní kamionům s humanitární pomocí cestu na sever Pásma Gazy, uvedl server Times of Israel. Tentýž web ale zároveň informoval, že podle zdroje agentury AFP už probíhá druhá výměna, která se má týkat 13 rukojmích.

Podle jiného zástupce Hamásu, s nímž mluvila Al Jazeera, nedodržuje Izrael podmínky dohody také v otázce propuštění palestinských vězňů. Údajně není respektováno stanovené pořadí.

Izrael v předchozím průběhu dne dostal seznam 13 rukojmích, kteří mají být propuštěni. Mimo jiné jde o osm dětí, informují izraelská média s odkazem na prohlášení kanceláře premiéra Benjamina Netanjahua. Ta sdělila, že izraelští bezpečnostní činitelé seznam prověřují. Rodiny unesených byly informovány, jména ale mají být zveřejněna až po propuštění rukojmích.

Hamás v pátek propustil prvních 24 rukojmích výměnou za 39 palestinských vězňů, kteří se dostali na Západní břeh Jordánu. Kromě 13 Izraelců se nakonec do Egypta dostalo také deset občanů Thajska a jeden Filipínec, informoval Katar. Rukojmích se ujali pracovníci Červeného kříže, kteří s nimi překročili hraniční přechod Rafah.

Celkem má být podle dohody vyjednané za pomoci Kataru, Egypta a USA propuštěno 50 rukojmích, které zadržuje Hamás, a 150 Palestinců, kteří se nachází v izraelských věznicích.

Podle očitých svědků nejsou po zahájení příměří hlášeny žádné útoky, klid zbraní dodržují obě strany. Nicméně izraelská armáda IDF v pátek uvedla, že ještě stihla v oblasti nemocnice Shifa ve městě Gaza zničit blíže nespecifikovaný počet podzemních tunelů vybudovaných teroristy, informovala CNN. Vojáci také dokončili operační přípravy před pauzou v bojích.

Server Times of Israel uvedl, že nákladní vozidla s palivem již vstoupila do Pásma Gazy přes hraniční přechod Rafah. Proudit začala na základě dohody i další humanitární pomoc.

IDF také shodila do palestinské enklávy letáky, v nichž varuje obyvatele, aby se nevraceli do svých domů na severu území, protože to je navzdory platnému příměří stále považováno za válečnou zónu. Zástupci Hamásu přitom lidi k návratu vyzývali.

Tisíce obyvatel nakonec využily přestávky v bojích k návratu do svých domovů, odkud je vyhnaly nejprve izraelské letecké údery a poté i pozemní operace. Mnozí Palestinci se pokusili dostat i na sever, přičemž se setkali s odporem izraelských vojáků.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ve čtvrtek ještě před zahájením příměří avizoval, že jakmile smluvený klid zbraní skončí, vojenská operace bude s intenzitou pokračovat nejméně další dva měsíce, upozornil server Times of Israel. "Bude to pokračovat, protože potřebujeme dosáhnout vítězství a vytvořit tlak na propuštění dalších skupin rukojmích," vysvětlil.

Témata:  Izrael HAMÁS Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.