Distribuce očkovací látky z belgické výrobny začala v pátek a v sobotu. První víkendový den podalo dávky zdravotníkům Maďarsko, večer na Slovensku jako první vakcínu obdržel infektolog a člen vládní pandemické komise. Dnes očkování v zemi pod Tatrami podstoupila i tamní prezidentka Zuzana Čaputová. Z evropských politiků se dnes nechal očkovat i český premiér Andrej Babiš.

První vakcínu v sobotu dostali též obyvatelé a zaměstnanci domova pro seniory ve středoněmeckém Halberstadtu, dnes zdravotnické týmy očkovaly už ve všech 16 spolkových zemích, a to převážně osoby z rizikových skupin v domovech pro seniory. V několika bavorských městech však vakcinaci zpozdily pochyby o dodržení doporučené teploty skladování minus 70 stupňů Celsia.

"Když jsme pročítali zápisy o teplotě v chladicích boxech, měli jsme určité pochyby o dodržení požadované teploty," uvedly v prohlášení úřady v Lichtenfelsu. Očkování ze stejných důvodu odložila i další města v Horních Frankách či ve Švábsku, kde se však situace do několika hodin vyřešila, píše agentura DPA.

Pět dobrovolníků ve věku od 80 do 93 let dnes dostalo injekci do ramene i ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnešek označil za historický den, který je "začátkem vítězství nad pandemií". "S každou podanou vakcínou se krok za krokem přibližujeme k normalitě," dodal.

První očkovanou Francouzkou se stala 78letá důchodkyně ve městě Sevran severovýchodně od Paříže, následoval ji 65letý kardiolog. Kromě Sevranu se dnes vakcíny dočkají i opatrovníci a obyvatelé domova pro seniory v Dijonu.

Pětice zdravotníků dostala očkovací látku také v Polsku. Tamní první očkovaná, vrchní sestra varšavské nemocnice, přijala vakcínu s nadšením. "Vidíte tu radost v mých očích?" uvedla.

V 7:20 SEČ dostali vakcínu v římské nemocnici tři italští zdravotníci. "Dnes se Itálie probouzí, je den vakcinace," napsal na twitteru italský premiér Giuseppe Conte. O hodinu a 40 minut později si prvenství ve své zemi připsala i 96letá obyvatelka pečovatelského domova ve španělské Guadalajaře, která televizním stanicím s úsměvem sdělila, že při injekci nic necítila.

První dávku vakcíny, která se podává ve dvou fázích s odstupem 21 dnů, dnes obdrželi i obyvatelé středomořského Kypru. V tamním přístavu Lemesos byli jako první očkováni obyvatelé a zaměstnanci pečovatelského domu.

V Pobaltí jako první podala vakcínu zdravotníkům Litva. Na jihu Evropy se očkování dočkalo například Řecko či Bulharsko. "Jsme ve válce, ale teď máme zbraň," prohlásil generálmajor a doktor Vencislav Mutafčijski, který předsedá bulharskému vládnímu orgánu pro boj s koronavirem.

Očkovací látka americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech je první a zatím jedinou, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) udělila podmínečnou registraci v EU. Její použití následně schválila Evropská komise. Země zatím obdržely prvních zhruba 10.000 dávek, které vystačí k vakcinaci polovičního počtu lidí, další látky mají dorazit ještě před koncem roku. EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, k její podmínečné registraci by se měla vyjádřit 6. ledna.