Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hongkong nebyl nikdy britskou kolonií, tvrdí nové hongkongské učebnice

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Hongkong nikdy nebyl britskou kolonií, tvrdí aktualizované hongkongské učebnice. Peking se tak snaží posílit svou kontrolu nad asijským velkoměstem, napsal server South China Morning Post.

V nových učebnicích předmětu humanitní studia pro střední školy, který byl přejmenován na "občanství a sociální rozvoj", se uvádí, že Hongkong nikdy nepatřil pod britskou správu. Čínská vláda prý nikdy neuznala smlouvy, podle kterých bylo město předáno Spojenému království.

Učebnice, které byly předloženy k prověření Úřadu pro vzdělávání, rovněž převzaly oficiální verzi toho, jak propekingští představitelé pohlížejí na protestní hnutí v Hongkongu v roce 2019. Podle nich byly rozsáhlé nepokoje ohrožením národní bezpečnosti a podporovaly je vnější síly.

Čtyři sady učebnic pro žáky čtvrtého ročníku byly zveřejněny na internetu, aby si z nich školy mohly vybrat materiály pro nový školní rok, který začíná v září.

Komunistická strana Číny označuje dohody podepsané říší Čching a pozdějšími vládami, které podle ní učinily Západu ústupky, například v oblasti kontroly půdy, za "nerovné smlouvy". Peking tak vysílá jasný signál, že hongkongské záležitosti jsou čistě jeho záležitostí.

Někteří lidé v Číně také zastávají názor, že přiznání, že Hongkong byl někdy kolonií, by otevřelo dveře k jeho nezávislosti, což bylo jedním z požadavků některých prodemokratických protestujících.

Británie obsadila ostrov Hongkong během první opiové války (1839-1842) a později podepsala smlouvu, která jí na 99 let svěřila kontrolu nad přilehlými Novými teritorii. Platnost této dohody skončila 1. července 1997. Toto výročí si Hongkong každoročně připomíná.

Letošních oslav výročí by se měl navíc zúčastnit i čínský prezident Si Ťin-pching, jehož vláda rozšířila kontrolu nad Hongkongem prostřednictvím opatření, včetně reorganizace volebního systému ve městě.

Peking z podpory veřejného nesouhlasu, který v roce 2019 vyústil v protesty proti rostoucímu vlivu Komunistické strany Číny, částečně obviňuje i hongkongské školy. Po těchto nepokojích proto nastaly rozsáhlé změny v učebních osnovách, kdy se děti učí nazpaměť přestupky, které jsou trestné podle zákona o státní bezpečnosti, ve školách byl zahájen také Den národní bezpečnosti a učitelům bylo doporučeno, aby hlásili děti, které zákon porušují.

Témata:  Čína Hongkong

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:40

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy