reklama

"Po dvou dnech policie odstranila veškeré nebezpečné předměty a vypořádala se s místy činu na hongkongské polytechnické univerzitě. Celkem policie zabavila 3989 zápalných lahví, 1339 kusů výbušnin, 601 lahví s žíravinou a 573 kusů zbraní," napsala policie na twitteru.

Uvedla také, že policejní vyšetřovatelé již polytechniku opustili a policie uvolnila bezpečnostní blokádu objektů. Vedení školy však napsalo studentům, aby se do budovy zatím nevraceli. Podle jednoho z představitelů univerzity bude zřejmě oprava poškozených prostor trvat pět až šest měsíců.

Podle agentury Reuters nebylo jasné, zda ve čtvrtek na univerzitě zůstal ještě nějaký student, nicméně policie od vniknutí na půdu školy nikoho nezatkla. Podle jednoho ze svědků na místě však bylo ve čtvrtek v budovách ještě 20 studentů.

Ti byli jen pozůstatkem z původních asi 1100 protestujících, kteří se po střetu s policií v polovině listopadu na polytechnice zabarikádovali. Policie následně budovu obklíčila. Některým studentům se podařilo z obležení uniknout, policie však uvedla, že zatkla 810 lidí a legitimovala 300 nezletilých, kteří mohou čelit obviněním později. Dalších 567 lidí pak bylo zatčeno v okolí univerzity.

V Hongkongu panoval tento týden oproti poslední době relativní klid. Dnes se v čase oběda místního času (ráno SEČ) shromáždily na několika místech ve městě stovky zaměstnanců z blízkých kanceláří. Podle Reuters na dvou místech zablokovali dopravu. Po příjezdu a varování policie se však protestující pokojně rozešli.

Demonstranti však svolávají další akce na příští dny. O víkendu se má konat například protest středoškoláků či demonstrace proti používání slzného plynu v blízkosti dětí. Plánovaný je také "pochod vděčnosti" před konzulátem Spojených států. Ty přijaly zákon, jenž vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstrantům. Na pondělí se lidé svolávají na "stávku", jejímž cílem je zablokovat veřejnou dopravu, což je v posledních měsících ve městě jeden z rozšířených způsobů protestu.

Ukázkou životaschopnosti protestního hnutí bude podle Reuters především demonstrace, kterou na 8. prosince svolala Občanská fronta za lidská práva. Ta v červnu zorganizovala protestní akce s až milionovou účastí.

V Hongkongu vypukly masivní demonstrace v červnu kvůli kontroverznímu návrhu zákona, který by umožnil vydávat podezřelé do pevninské Číny. Návrh již vláda zrušila, protesty však přerostly v širší hnutí za zachování svobod, kterých tato čínská poloautonomní provincie požívá na základě principu "jedna země, dva systémy".

reklama