reklama

Pro přijetí zákona se vyslovilo 41 hongkongských zákonodárců, proti byl jeden. Opozice se rozhodla hlasování bojkotovat, napsala agentura AFP.

Prodemokratický tábor vnímá zákon o hanobení čínské státní hymny jako zásah do svobody vyjadřování a další omezení výsad, jež mají mít občané Hongkongu zaručeny v rámci správního principu jedna země, dva systémy.

Peking začal tlačit na přijetí zákona po incidentech, při nichž se hongkongští fotbaloví fanoušci hymně vysmívali při zápasech v roce 2015. Loni, kdy se konaly protivládní protesty, fanoušci při hymně bučeli a otočili se při jejím hraní zády. Hongkongský fotbalový svaz za to v minulosti dostal pokutu od Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

Dnešní hlasování o kontroverzním zákonu bylo v parlamentu nejdříve přerušeno kvůli protestu prodemokratických poslanců. Jeden z nich totiž do jednacího sálu vhodil lahev s páchnoucí tekutinou. Podobný incident se stal už v květnu.

Poslanci byli k hlasování o hymně svoláni v den, na nějž připadá 31. výročí potlačení demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men. Ještě před zahájením parlamentní debaty si poslanci prosazující demokracii vestoje chvílí ticha toto výročí připomenuli. Před sebou měli cedulky s nápisem "Nezapomeňte na 4. červen, srdce lidí nezemřou".

Při protestu proti zákonu o hymně přešel zákonodárce Ray Chan do popředí jednacího sálu s nápisem "Vražedný režim smrdí deset tisíc let". Láhev s tekutinou měl schovanou v papírovém lampionu, a když se ho ostraha pokusila zastavit, upustil jej na zem. On i kolega, který ho doprovázel, byli z jednací síně vykázáni. Na místo byla přivolána policie a hasiči.

K výročí událostí na náměstí Tchien-an-men se vždy v Hongkongu konala pamětní shromáždění. Letos jsou zakázaná pod záminkou koronaviru. Policie oznámila, že za porušení zákazu bude považovat i případy, kdy se lidé rozdělí do menších skupin. K zajištění zákazu bylo do města povoláno 3000 členů zásahových oddílů. Organizátoři akce svolané původně do parku Victoria oznámili, že hodlají manifestaci uspořádat ve skupinách po osmi lidech, jak stanovují pokyny vydané kvůli covidu-19.

reklama