Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Hongkongu platí sporný zákon o čínské hymně, opět se konal "smrdutý protest"

Čínská policie
Čínská policie
Foto: Pixabay

Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako trestný čin. Tomu, kdo nebude hymně známé jako Pochod dobrovolníků projevovat náležitý respekt, hrozí podle zákona až tříletý trest vězení a pokuta do výše 50.000 hongkongských dolarů (159.000 korun). Podle kritiků je schválení sporného zákona další známkou sílící nadvlády Pekingu nad autonomním Hongkongem, který přešel pod čínskou správu v roce 1997.

Pro přijetí zákona se vyslovilo 41 hongkongských zákonodárců, proti byl jeden. Opozice se rozhodla hlasování bojkotovat, napsala agentura AFP.

Prodemokratický tábor vnímá zákon o hanobení čínské státní hymny jako zásah do svobody vyjadřování a další omezení výsad, jež mají mít občané Hongkongu zaručeny v rámci správního principu jedna země, dva systémy.

Peking začal tlačit na přijetí zákona po incidentech, při nichž se hongkongští fotbaloví fanoušci hymně vysmívali při zápasech v roce 2015. Loni, kdy se konaly protivládní protesty, fanoušci při hymně bučeli a otočili se při jejím hraní zády. Hongkongský fotbalový svaz za to v minulosti dostal pokutu od Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

Dnešní hlasování o kontroverzním zákonu bylo v parlamentu nejdříve přerušeno kvůli protestu prodemokratických poslanců. Jeden z nich totiž do jednacího sálu vhodil lahev s páchnoucí tekutinou. Podobný incident se stal už v květnu.

Poslanci byli k hlasování o hymně svoláni v den, na nějž připadá 31. výročí potlačení demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men. Ještě před zahájením parlamentní debaty si poslanci prosazující demokracii vestoje chvílí ticha toto výročí připomenuli. Před sebou měli cedulky s nápisem "Nezapomeňte na 4. červen, srdce lidí nezemřou".

Při protestu proti zákonu o hymně přešel zákonodárce Ray Chan do popředí jednacího sálu s nápisem "Vražedný režim smrdí deset tisíc let". Láhev s tekutinou měl schovanou v papírovém lampionu, a když se ho ostraha pokusila zastavit, upustil jej na zem. On i kolega, který ho doprovázel, byli z jednací síně vykázáni. Na místo byla přivolána policie a hasiči.

K výročí událostí na náměstí Tchien-an-men se vždy v Hongkongu konala pamětní shromáždění. Letos jsou zakázaná pod záminkou koronaviru. Policie oznámila, že za porušení zákazu bude považovat i případy, kdy se lidé rozdělí do menších skupin. K zajištění zákazu bylo do města povoláno 3000 členů zásahových oddílů. Organizátoři akce svolané původně do parku Victoria oznámili, že hodlají manifestaci uspořádat ve skupinách po osmi lidech, jak stanovují pokyny vydané kvůli covidu-19.

Témata:  Hongkong Čína

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 16:22

Drsné pozadí vztahu Bena Afflecka: Gwyneth Paltrow prozradila, co se dělo v posteli

Herečka Gwyneth Paltrow (52) se znovu dostává do centra pozornosti, tentokrát kvůli pikantním odhalením v nové biografii Gwyneth: The Biography od autorky Amy Odellové. Kniha, která vyjde 29. července, přináší řadu nečekaných podrobností o jejím intimním životě – včetně její někdejší vášnivé romance s hercem Benem Affleckem (52).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump ve snaze porazit Čínu obětuje i ty nejbližší spojence. Role USA jako morální autority končí

Není to Rusko, Írán ani Evropská unie, co dnes budí amerického prezidenta Donalda Trumpa ze spaní. Skutečným geopolitickým soupeřem, který určuje jeho zahraničněpolitickou agendu, je Čína. Peking se v posledních letech stal nejen konkurentem, ale v řadě oblastí již i přímým rivalem, který Spojené státy dohání – a v některých směrech dokonce jasně překonává.