reklama

K třítisícové hranici hospitalizovaných se Slovensko těsně přiblížilo už v pátek. Národní centrum zdravotnických informací dnes oznámilo, že během soboty bylo do nemocnic přijato dalších sedm pacientů s covidem, čímž jejich celkový počet stoupl na 3004.

Na jednotkách intenzivní péče nyní leží 270 nemocných, z nichž 258 potřebuje umělou plicní ventilaci.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v případě překročení hranice 3200 hospitalizovaných bude země na prahu humanitární katastrofy. Během dřívější silné druhé vlny koronavirové nákazy bylo v nemocnicích přes 3800 covidových pacientů; v zemi tehdy pomáhali zdravotníci ze zahraničí a několik covidových pacientů ve vážném stavu ze Slovenska převzaly k další léčbě Německo a Polsko.

Podle dnešních údajů národního centra v sobotu v pětimilionové zemi přibylo 7727 nakažených koronavirem. Je to sice méně než páteční denní maximum 9171 infikovaných, ale jde stále o vysoký počet vzhledem k tomu, že bylo provedeno o zhruba 6000 PCR testů méně. Celkový počet nákaz potvrzených PCR testy podle národního centra do dneška vystoupil na 610.140.

V souvislosti s covidovým onemocněním v sobotu na Slovensku zemřelo 43 lidí, tedy o šest víc než v pátek. Celkově v zemi evidují 13.861 těchto úmrtí.