Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hranice Slovenska od začátku konfliktu překročilo přes 90.000 osob, do Polska jich míří statisíce

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Foto: FREE Photo Nemesh Yanosh / UNIAN

Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od začátku ruské invaze už přes 90.000 osob. ČTK o tom dnes informovalo slovenské policejní prezidium. Podle něj bylo ráno odbavovaní lidí na hraničních přechodech s Ukrajinou průběžné. Jen malá část uprchlíků zůstává na Slovensku.

Po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině zaznamenalo Slovensko nápor uprchlíků na všech třech hraničních přechodech se svým východním sousedem, na ukrajinské straně hranice se čekalo až několik desítek hodin. Z Ukrajiny utíkají na Slovensko zejména ženy a děti, ukrajinské úřady s ohledem na mobilizaci nepouštějí ze země muže ve věku od 18 do 60 let.

"Pokud tento konflikt bude eskalovat, přijdou další lidé. Musíme jako Evropská unie pomoci každému, kdo z Ukrajiny přijde," řekl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec po jednání ústředního krizového štábu. Dodal, že 86 procent z celkového počtu příchozích z Ukrajiny jsou ukrajinští občané.

Odpoledne pak Mikulec na hranicím s Ukrajinou uvedl, že o přidělení dočasné ochrany v zemi požádalo zatím 2000 lidí. Vyjádřil vděk České republice, která vyslala 50 policistů na pomoc s registrací uprchlíků na slovensko-ukrajinské hranici.

Podle Mikulce slovenské úřady zaznamenaly několik pokusů o překročení slovensko-ukrajinské hranice mimo přechody.

Mikulec požádal veřejnost, že pokud chce materiálně přispět na humanitární pomoc Ukrajině, aby sledovala výzvy institucí o tom, které zboží je potřeba. Už nyní se podle něj ve sbírkách hromadí některé věci.

Hlavní proud uprchlíků z Ukrajiny na Slovensko nyní využívá hlavní hraniční přechod Užhorod/Vyšné Nemecké. Podle mluvčí slovenského policejního prezidia Denisy Bárdyové na ukrajinské straně tohoto přechodu čekalo ráno jen pět osobních vozidel a deset osob.

Z celkového počtu lidí, kteří překročili slovenskou-ukrajinskou hranici od vypuknutí ozbrojeného konfliktu, jen malá část zůstala v zemi. Podle dobrovolníků i podle sdělení úřadů se mnoho uprchlíků vydalo za příbuznými do jiných evropských zemí. Přes Slovensko utíkaly před válkou na Ukrajině i stovky občanů třetích zemí, Bratislava na organizování repatriačních letů spolupracuje s Indií, Libyí a Marokem.

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský řekl, že uprchlíci nebudou na hranicích testováni na covid-19. Testy úřady nasadí do center, kde jsou cizinci ubytovaní. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19, nemusejí na Slovensku do karantény.

Z Ukrajiny do Polska od začátku ruské invaze prchlo 624.500 lidí

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu do Polska z této země přišlo 624.500 lidí, uvedla dnes polská hraniční stráž. Její členové na hraničních přechodech za čtvrtek odbavili 99.200 lidí. Rusko vojenský útok na Ukrajinu zahájilo minulý čtvrtek.

Mezi lidmi prchajícími z Ukrajiny převažují ženy a děti, jsou ale mezi nimi i cizinci, kteří v této východoevropské zemi studovali nebo v ní našli útočiště před válkou jinde ve světě. Jde například o uprchlíky ze Sýrie nebo Afghánistánu.

Za první týden rusko-ukrajinské války z Ukrajiny odešel asi milion lidí, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, což jsou více než dvě procenta její populace. Tato agentura OSN upozornila, že zemi by mohly opustit více než čtyři miliony lidí a dalších šest milionů může hledat bezpečí mimo domov uvnitř Ukrajiny.

V Česku se ve čtvrtek ohlásilo 8400 uprchlíků z Ukrajiny, celkem přes 33.000

Na cizinecké policii či v asistenčních centrech se ve čtvrtek zaregistrovalo 8400 lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Od začátku ruské invaze se v Česku ohlásilo přes 33.000 uprchlíků z Ukrajiny. Kvůli efektivnější péči o uprchlíky z Ukrajiny platí v Česku od dnešní půlnoci nouzový stav.

Denně nyní kvůli ruskému napadení Ukrajiny do Česka přichází podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) 5000 migrantů. Před zhruba měsícem to bylo úhrnné číslo za celý měsíc, uvedl ve čtvrtek po mimořádném jednání vlády. Ke zvládnutí takové vlny jsou nutná opatření, která jsou podle vlády možná jen při nouzovém stavu.

"Využití stávajících běžných nástrojů a oprávnění státu, ale i územních samosprávných celků, nejsou za této situace dostatečná," stojí v odůvodnění. Nouzový stav podle vlády umožní flexibilnější a rychlejší koordinaci činností vedoucích ke zvládnutí krizové situace.

Na cizinecké policii se příchozí lidé musí registrovat do tří dnů po příjezdu. Pokud bydlí v nějakém zařízení, nahlásí je ubytovatel. Poté mají lidé 90 dnů na vyřízení víza, o které mohou žádat na pracovištích azylové a migrační politiky po celém Česku. Díky speciálním dlouhodobým vízům, které vydává ministerstvo vnitra, budou lidé z Ukrajiny automaticky zařazeni do systému veřejného zdravotního pojištění, mohou si s nimi také vyřídit povolení k zaměstnání.

Do Německa už před válkou na Ukrajině uteklo na 18 400 lidí

Do Německa už během týdne uteklo z Ukrajiny před válkou zhruba 18.440 lidí, z toho asi 15.000 jsou Ukrajinci, informovalo dnes spolkové ministerstvo vnitra. Agentura DPA k tomu napsala, že ne všichni běženci se hlásí úřadům.

Většina lidí, kteří z Ukrajiny od začátku ruské invaze z minulého týdne utekli, jsou i v Německu ženy s dětmi. S odkazem na údaje spolkové policie to uvádí ministerstvo vnitra.

Státy EU se ve čtvrtek shodly na dočasném zavedení mimořádné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny. Ti by tak měli v příštích dnech dostat roční právo pobytu v EU s možností prodloužení. Ukrajinci s biometrickými pasy už mohou po EU volně cestovat 90 dní bez víza, upozornila DPA.

Rozhodnutí EU není o tom, zda lidé z Ukrajiny mohou do země vstoupit, ale zda ještě musejí projít azylovým řízením, řekl dnes mluvčí spolkového ministerstva vnitra. Ujistil, že zavádění nového opatření EU do praxe potrvá jen pár dní.

Za týden od začátku ruského útoku na Ukrajinu uteklo z této země podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přes 1,2 milionu lidí. To jsou téměř tři procenta populace. Nejvíce jich utíká přes ukrajinsko-polskou hranici.

Témata:  válka na Ukrajině Slovensko uprchlíci Německo

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.