Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indický premiér zahájil stavbu kontroverzního chrámu, bude místo zničené mešity

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Indický premiér Naréndra Módí dnes položil základní kámen hinduistického chrámu, který má vyrůst na místě zničené mešity ve městě Ajódhja na severu země. Hinduisté věří, že Ajódhja je rodištěm legendárního prince Rámy, který je vtělením boha Višnua.

O tom, že mohou na místě postavit chrám, loni rozhodl nejvyšší soud, a ukončil tak letitý spor, který v Indii vyvolal jedny z nejkrvavějších násilností. Informuje o tom agentura Reuters.

Indické poutní místo Ajódhja, jehož název paradoxně znamená "místo, kde se neválčí", je symbolem náboženské řevnivosti mezi hinduisty a muslimy. V minulosti tam stál hinduistický chrám připomínající rodiště boha Rámy, v 16. století ho ale zbořili muslimové, kteří tam postavili mešitu. V roce 1992 ji však hinduistický dav zničil, čímž vyvolal sérii krvavých konfliktů v Indii a v okolních státech, při kterých zahynulo na 2000 lidí. Loni nakonec indický nejvyšší soud rozhodl, že posvátné místo patří hinduistům.

राम मंदिर के निर्माण की यह प्रक्रिया राष्ट्र को जोड़ने का उपक्रम है। यह महोत्सव है-विश्वास को विद्यमान से जोड़ने का,नर को नारायण से जोड़ने का,लोक को आस्था से जोड़ने का,वर्तमान को अतीत से जोड़ने काऔर स्व को संस्कार से जोड़ने का। pic.twitter.com/yS5RLpLfD1

— Narendra Modi (@narendramodi) August 5, 2020

Obřad se konal u příležitosti prvního výročí zrušení zvláštního autonomního statusu státu Džammú a Kašmír, který obývají hlavně muslimové. V indické části Kašmíru od úterý platí dvoudenní zákaz vycházení, kterým chtějí úřady předejít možným protestům.

Módí, jehož nacionalistická hinduistická strana BJP prosazovala výstavbu chrámu více než 30 let, dnes na místě, kde svatyně vyroste, položil symbolickou stříbrnou cihlu. Ceremonii mohli lidé sledovat na velkých obrazovkách rozmístěných v ulicích města. Kvůli koronaviru se fyzicky obřadu mohli zúčastnit jen pozvaní. "Celá země se raduje, staleté čekání je u konce," řekl Módí ve svém projevu.

#BabriMasjid was and will always be a Masjid. #HagiaSophia is a great example for us. Usurpation of the land by an unjust, oppressive, shameful and majority appeasing judgment can't change it's status. No need to be heartbroken. Situations don't last forever.#ItsPolitics pic.twitter.com/nTOig7Mjx6

— All India Muslim Personal Law Board (@AIMPLB_Official) August 4, 2020

Mnoho muslimů ve městě výstavbu hinduistického chrámu vítá, protože doufají, že svatyně ukončí letitý svár s hinduisty a přinese ekonomický růst. Vlivná indická muslimská organizace ale na twitteru uvedla, že "Báburova mešita vždy byla a bude mešitou (...) Uzurpace na základě nespravedlivého, utlačovatelského a ostudného rozsudku, který vyšel vstříc většině, status území nezmění."

Témata:  Indie Naréndra Módí muslimové hinduismus

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.