reklama

Rekordní byl i nárůst pacientů infikovaných koronavirem, kteří zemřeli: jejich počet se zvýšil o 2767 na celkových 192.311. Indické zdravotnictví se kvůli velmi rychlému šíření nákazy dostalo do kritické situace, kdy nemocnice v nejzasaženějších oblastech musejí kvůli nedostatku lůžek a kyslíku pacienty s covidem-19 odmítat.

Indie s 1,4 miliardy obyvatel zaznamenává v současnosti největší přírůstky nakažených na světě, v sobotu ministerstvo zdravotnictví informovalo o 346.786 nových případech koronavirové infekce a 2624 případech úmrtí. Druhá nejlidnatější země světa přitom v přepočtu na obyvatele dělá relativně málo testů, a tak skutečný počet nakažených bude zřejmě ještě mnohem vyšší. V Indii se od začátku pandemie koronavirem nakazilo 16,96 milionu lidí, což je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě.

Podle internetového portálu deníku The Times of India americký ministr zahraničí Anthony Blinken řekl, že Spojené státy urychleně zajistí další pomoc pro lidi v Indii a tamní "hrdiny ve zdravotnictví". Agentura Reuters k tomu napsala, že Washington je pod rostoucím tlakem, aby pro Indii dělal více. Tato asijská země je největší demokracií na světě a hraje klíčovou roli ve snahách administrativy prezidenta Joea Bidena o vytváření protiváhy Číně.

reklama