reklama

Informuje o tom server theweek.in. Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Podle agentury Reuters Indie nakoupí 24 vrtulníků SeaHawk a střely Hellfire za 2,6 miliardy dolarů a následovat má dohoda o nákupu šesti vrtulníku Apache. Indie modernizuje svou armádu a podle Reuters se stále více orientuje na USA místo na svého tradičního dodavatele, jímž bylo Rusko.

Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám a že s Módím jednal o mobilních sítích páté generace (5G), pro něž Indie chystá aukci kmitočtů. USA zakázaly z bezpečnostních obav používat produkty čínské firmy Huawei, v Indii ale její zařízení používají.

Ačkoli se od návštěvy neočekává uzavření obecné obchodní dohody, o níž se stále jedná, Trump k ní řekl, že se podařilo pokročit a že je vzhledem k této dohodě optimista. Původně se zvažovalo, že by se mohlo dojít nejprve k "minidohodě", avšak ukázalo se, že to není možné. Obě strany se nyní zaměřily na širší jednání, která možná zahrnou i dohodu o volném obchodu.

Trump dále děkoval za "úžasné přijetí", jež se jemu a jeho ženě Melanii v Indii dostalo.

Módí potvrdil "plodná" jednání o spolupráci v obraně, energetice a technice. Podle něj budou tato jednání pokračovat. Upozornil, že jde o páté setkání obou politiků za minulých osm měsíců, a americko-indické vztahy označil za "nejdůležitější partnerství 21. století".

Trump kromě jiného řekl, že Indové Módího milují a že to je "dobrá věc". Na pondělní shromáždění na stadionu v Ahmadábádu podle něj lidé přišli spíš kvůli premiérovi než americkému prezidentovi. Soudí tak podle toho, že vždy, když vyslovil Módího jméno, ozval se nadšený jásot.

Indie je jednou z mála velkých zemí, kde se Trump těší oblibě u více než poloviny lidí, píše Reuters. Jeho návštěvě se věnovala obšírně všechna indická média, list The Times of India svůj materiál opatřil titulkem "Objetí Módího s Trumpem je pevnější". Zahraniční novináři ale nezapomínají poukazovat na napětí, které stále panuje v indické společnosti kvůli spornému zákonu o občanství. Od neděle se v Dillí konaly velké protesty, které nepřežilo sedm lidí. Očekávalo se, zda se Trump k tomuto zákonu vysloví. V pondělí ale chválil indickou demokracii slovy, že se Indie stává stabilní a prosperující demokracií. "Dosáhli jste toho coby tolerantní země, jako úžasná, svobodná země," řekl.

List The Washington Post poukázal na to, že Trump má dnes vystoupit ještě na tiskové konferenci, ale bude sám, bez Módího. List upozornil, že se Módí tiskovým konferencím vyhýbá, protože nemá rád nepředvídatelné dotazy. Dává přednost prohlášením, projevům a twitteru.

Před jednáním s Módím se spolu s Melanií Trumpovou prezident poklonil u památníku bojovníka za nezávislost Mahátmy Gándhího. Na znamení úcty měli oba zuté boty a nabrali si hrsti květin, jež na místo házeli. Trumpová dnes v Dillí navštívila státní školu, v níž se vyučuje s využitím hry, tance, jógy, kreslení a vyprávěním příběhů. Dnes Trumpa čeká ještě slavnostní večeře a pak by měl s delegací odletět zpět do USA.

reklama