reklama

Další indický stát mezitím zavádí plošnou karanténu, zatímco federální vláda odmítá vyhlásit národní "lockdown".

Ještě na začátku dubna hlásila Indie, která má asi 1,3 miliardy obyvatel, méně než 100.000 nakažených denně a počty obětí covidu-19 byly hluboko pod tisícovkou. Od té doby čísla prudce stoupají a v sobotu ministerstvo zdravotnictví oznámilo 401.993 nových infekcí. V přepočtu na počet obyvatel oficiální indické přírůstky nejsou o mnoho horší než v některých evropských zemích včetně Česka, podle expertů ale vládní statistiky zachycují jen zlomek skutečného počtu nakažených a mrtvých.

Indické nemocnice po nástupu druhé vlny epidemie nezvládají nápor pacientů a nestačí ani kapacity v márnicích a krematoriích. Celkem Indie eviduje přes 19,5 milionu infekcí a více než 215.000 úmrtí připisovaných covidu-19, zatímco očkovací kampaň brzdí nedostatek vakcín.

Federální vláda vedená premiérem Naréndrou Módím zatím nevyhlásila druhou národní uzávěru a karanténní opatření nechává na jednotlivých státech. Několik z nich včetně regionu hlavního města Dillí přijalo přísné restrikce, šíření koronaviru se ale zatím nedaří zpomalit. Nově podle Reuters vyhlásil dvoutýdenní lockdown východní stát Uríša, kde žije přes 40 milionů lidí.

reklama