Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán v panice: IDF devastuje íránský raketový program, zasáhl zařízení na míchání paliva

Na snímku, který poskytla izraelská armáda, vzlétají ozbrojená letadla izraelského letectva z neznámé lokality, aby zaútočila na Írán, dne 26. října 2024.
Na snímku, který poskytla izraelská armáda, vzlétají ozbrojená letadla izraelského letectva z neznámé lokality, aby zaútočila na Írán, dne 26. října 2024.
Foto: Israel Defence Forces

Komerční satelitní snímky odhalují, že izraelské letectvo během sobotního útoku poškodilo objekty, které Írán využívá k výrobě tuhého paliva pro své balistické rakety.

V sobotu 26. října izraelské letectvo podniklo rozsáhlé nálety na Írán, které vážně poškodily jeho schopnost vyrábět balistické střely dlouhého doletu. Uvedl server Times of Israel.

Údery, které budou mít dlouhodobé a složité následky, zničily také baterie protivzdušné obrany, čímž se klíčová energetická zařízení stala zranitelnější vůči budoucím útokům. Tyto informace vycházejí z četných zpráv izraelských, amerických a íránských představitelů, stejně jako z analýzy satelitních snímků odborníky.

Dva američtí výzkumníci, David Albright, bývalý zbrojní inspektor OSN a vedoucí Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, a Decker Eveleth, analytik z Washingtonu, potvrdili agentuře Reuters, že Izrael zasáhl vojenský komplex Parchin poblíž Teheránu. Eveleth také uvedl, že Izrael útočil na Khojir, velkou raketovou továrnu v této oblasti, která podle dřívějších zpráv agentury Reuters v červenci masivně expanduje.

Údery, které izraelská veřejnoprávní stanice Kan popisuje jako výsledek dvacetiletého vývoje, naznačují, že izraelská válečná letadla mají nyní větší volnost při operacích proti Íránu, pokud by se konflikt nadále eskaloval. Tyto útoky také oslabují schopnost Teheránu nepřetržitě odpovídat raketovými útoky na Izrael, což Jeruzalém vidí jako prostředek odstrašení proti dalším agresím. Tajná základna Parchin poblíž Teheránu byla navíc dříve spojována s výzkumem jaderných zbraní. Útoky ničily také továrnu na výrobu dronů.

Útoky na íránskou protivzdušnou obranu vyvolaly „hluboký poplach“ v zemi, jak uvedl list The New York Times na základě informací od tří nejmenovaných íránských představitelů, včetně jednoho z ministerstva ropy.

Útoky zasáhly bezbrannou ropnou rafinérii Abadan v provincii Khuzestan, petrochemický komplex Bandar Imam Khomeini a přilehlý přístav, stejně jako naleziště plynu Tange Bijar v provincii Ilam. Dále zpráva uvádí, že údery vyřadily tři systémy protivzdušné obrany S-300 ruské výroby na mezinárodním letišti Imáma Chomejného a na raketové základně Malad v blízkosti Teheránu, což navazuje na dubnovou operaci, která zničila další baterii v provincii Isfahán.

Mezi cíle izraelských útoků na Írán 26. října 2024 patřily základny na výrobu raket Falagh, Shaid Ghadiri a Abdol Fath Sboru islámských revolučních gard, stejně jako zařízení Parchin a Parand. Izraelské obranné síly zveřejnily snímek stíhacího letounu, který se zúčastnil těchto úderů.

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění. Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.
Foto: Israel Defence Forces

Íránská média informovala, že při ranních náletech byli zabiti čtyři vojáci, přičemž se očekává, že počet obětí se může zvýšit.

Íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti uspořádala mimořádné konzultace, aby probrala reakci na útoky. Jak uvedl The Times, nebylo dosaženo žádného rozhodnutí, ale očekává se, že nejvyšší vůdce Alí Chameneí v neděli poskytne veřejné komentáře k situaci. Po útoku si Chameneí otevřel nový účet na platformě sociálních médií X (dříve Twitter), kde jeho první příspěvek zněl: „Ve jménu Alláha milosrdného a soucitného.“

Údery zasáhly nejméně 12, podle některých zpráv až 20 planetárních mixérů, které se používají k výrobě tuhého paliva pro balistické střely dlouhého doletu. Saúdskoarabský zpravodajský server Elaph s odvoláním na informované zdroje uvedl, že tyto směšovače těžkého paliva byly využity k pohonu raket Chajbar a Qassem, které byly vypuštěny na Izrael při nedávném íránském úderu.

Podle zdroje bude oprava továrny, která byla zcela zničena, trvat dva roky, avšak nebylo upřesněno, kde se továrna nachází. Zpravodajský web Axios citoval izraelské a americké představitele, kteří uvedli, že Írán nemůže vyrábět míchačky sám a musí je dovážet z Číny, což může trvat déle než rok. Tato situace omezí schopnost Teheránu dodávat balistické rakety svým zástupcům, jako jsou libanonský Hizballáh a jemenští rebelové Hútíové, oficiálně Ansar Alláh (boží pomocníci).

Íránští představitelé citovaní v The New York Times tvrdili, že poškození raketových výrobních kapacit Islámské republiky bylo „malé“ a krátkodobé. Podle amerických zdrojů má Írán největší raketový arzenál na Blízkém východě a dodává rakety Rusku, které je používá proti Ukrajině, a také Húsíům a Hizballáhu. Obě strany, Teherán i Moskva, však popírají, že by Rusko obdrželo íránské rakety.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), Rafael Mariano Grossi, potvrdil na platformě X, že íránská jaderná zařízení nebyla během nočních náletů poškozena. Ujistil, že inspektoři MAAE jsou v bezpečí a pokračují ve své důležité práci. Dále vyzval k opatrnosti a zdrženlivosti v aktivitách, které by mohly ohrozit bezpečnost a zabezpečení jaderných a jiných radioaktivních materiálů.

Témata:  Izrael Izraelská armáda Írán

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy