Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ischinger: Summit G7 je pro SRN a Scholze šancí postavit se do čela Západu

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Summit skupiny velkých světových ekonomik G7, který Německo hostí, je pro kancléře Olafa Scholze velkou šancí, jak se postavit do čela Západu. Dnes to v rozhovoru s televizí Welt prohlásil bývalý šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Západ se nyní potýká s hospodářskými dopady ruské invaze na Ukrajinu a zároveň Kyjev podporuje bezprecedentními protiruskými sankcemi.

"Pro Německo a pro kancléře je summit velkou příležitostí, jak ukázat, že o odpovědnosti neumíme jen mluvit, ale že se dokážeme postavit do čela," řekl Ischinger, který mnichovskou konferenci vedl od roku 2008 do letošního roku. Konference, které se kvůli významu říká Davos obranné politiky, se každoročně účastní vrcholní státníci.

Hlavním tématem summitu G7, který se od neděle do úterý koná v bavorském alpském zámku Elmau, jsou dopady ruské invaze na Ukrajinu. Ischinger jako správný krok hodnotí Scholzovo rozhodnutí dodávat Ukrajině zbraně, což Německo až do invaze odmítalo. Ischinger zároveň varuje před omezováním zbrojního exportu.

Scholz v neděli na summitu G7 prohlásil, že Německo bude nadále Ukrajinu podporovat zbrojními dodávkami, zároveň ale zdůraznil, že tak bude činit ve shodě s USA a Británií. Dnes pak v televizi ZDF řekl, že Německo je v této oblasti velmi aktivní. "Německo dodává na Ukrajinu velmi mnoho zbraní, děláme to celou dobu," řekl kancléř.

Témata:  G7 Olaf Scholz

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.