reklama

Země tak nebudou muset být v kontaktu přímo s radikálním Tálibánem, který Afghánistánu od srpna znovu vládne.

Summitu se zúčastnil také americký zvláštní zmocněnec pro Afghánistán Tom West. Podle pákistánského ministra zahraničí Šáha Mahmúda Kurešího se West sešel s delegací Tálibánu vedenou jeho ministrem zahraničí Amírem Chánem Muttakím.

Podle Kurešího West řekl, že má mandát sdělit, že americká humanitární pomoc Afghánistánu nebude ničím podmíněná a že prostřednictvím Světovém banky USA mohou této zemi poskytnout 1,2 miliardy dolarů (27 miliard korun). Washington tyto Kurešího výroky nekomentoval.

Na USA roste tlak, aby uvolnily zmrazený afghánský majetek ve výši deseti miliard dolarů. Američané ale tvrdí, že část z toho je vázána na soudní spory vedené rodinami obětí atentátů na USA ze září 2001. Odpovědná za ně je teroristická skupina Al-Káida, jíž tehdy Tálibán poskytovat v Afghánistánu útočiště.

Jednání v Islámábádu se kromě představitelů islámských států zúčastnili i zástupci Číny, Ruska, OSN a Islámské rozvojové banky.

AP napsala, že pákistánský premiér Imran Chán podal Tálibánu pomocnou ruku, když řekl k výhradám vůči Tálibánu, že je třeba brát ohled na "kulturně citlivé záležitosti". Prohlásil, že práva žen a lidská práva mají v různých zemích různý význam. Některé státy poukazují na to, že Tálibán stále nezpřístupnil školy dívkám.